Междуведомствена комисия работи по определяне режимите на опазване на късноантичната крепост Палмате в Оногур
Комисията заседава в Община Тервел и осъществи дейности на терен в рамките на археологическите разкопки в Късноантична крепост Палмате, по- конкретно разкритата епископска базилика в обекта
Специалистите следва да изготвят предложение за актуализиране на режимите за опазване – териториален обхват и предписания за опазване на античния град и прилежащата зона. Това има пряко отношение към опазването на недвижимите културни ценности, тяхното развитие и реализиране на проекти, свързани с експонирането, социализирането и представянето на територията в бъдещ туристически обект. Специфичното на обекта е, че част от прилежащата зона, обхващаща венеца от скални манастири, попада в защитени зони по Натура 2000: защитена зона за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна “Суха река”, както и за опазване на дивите птици.
Очаква се Късноантичната крепост Палмате и прилежащите около нея терени с обща площ 151,252 дка да бъде определена като територия за археологическо и геофизическо проучване, консервация, реставрация, експониране и социализация на архитектурно-археологически структури. Ще се забранява ново строителство, с изключение на изграждане на инфраструктура свързана със защитата и/или експонирането на археологически недвижими културни ценности; осигуряване на достъпна среда. Ще бъдат забранени бивакуване, къмпингуване, паленето на огън, както и използването на територията за пасище, мера и ливада. Ще се забрани засаждане на растения с дълбока коренова система, както и на нова дървесна и храстова растителност преди завършване на археологическото проучване на терените, предвидени за озеленяване, във връзка с бъдещо функциониране на територията. Друга забрана касае изграждане на базови станции и ретранслатори на мобилни и ТВ оператори. Забранява се изграждането на ветрогенераторни и фотоволтаични паркове и площадки и други подобни съоръжения.
Охранителните зони се определят с оглед осигуряване на оптимална териториално-устройствена защита и възможност за изграждане на необходимата инфраструктура за обезпечаване на посетителски достъп, както и на възможността за проучване и евентуално експониране на археологически структури – смислово, функционално и пространствено свързани или принадлежащи на обекта.
За урбанизираната територия на с. Оногур се препоръчва при всякакви инвестиционни инициативи, свързани с ново строителство, включително изграждане на подземна и надземна инфраструктура, Община Тервел да уведомява РИМ-Добрич за издадените строителни разрешения с оглед провеждане на археологическо наблюдение.