Подкрепа за развитие на неземеделски дейности в общините Генерал Тошево и Балчик

Местната инициативна група „Балчик – Генерал Тошево“ стартира втори прием на проектни предложения по мярка „Инвестиционна подкрепа за неземеделски дейности“ към Стратегията си за Водено от общностите местно развитие

Юни 11, 2024 - 09:09
 0
Подкрепа за развитие на неземеделски дейности в общините Генерал Тошево и Балчик

Процедурата е насочена към стартиране и развитие на неземеделски дейности в селските райони, разкриване на качествени работни места и запазване на вече съществуващи. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 56 786,37 лв., осигурена от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
Допустими кандидати са земеделски стопани и микропредприятия, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон, Закона за кооперациите, както и физически лица, регистрирани по Закона за занаятите. Земеделските стопани трябва да са регистрирани съгласно Закона за подпомагане на земеделските производители и минималният стандартен производствен обем на земеделското им стопанство да е не по-малко от 8000 евро. Към занаятчиите има изискване към дата на подаване на проектното предложение да отговарят на изискването на Закона за занаятите и/или да са вписани в регистъра на занаятчиите на Регионална занаятчийска камара(в случай, че има действаща такава).Задължително е кандидатите да имат постоянен адрес или седалище и адрес на управление на територията на общините Балчик или Генерал Тошево, и да осъществяват дейностите по проекта на същата територия.
Размерът на безвъзмездната финансова помощ за един проект е от 7 334,25 лв. до 56 786,37 лв., като подпомагането е до 75%от общите допустими разходи. За проекти, включващи дейности за развитие на туризъм(изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) финансовата помощ е до 5% от общите допустими разходи.
Финансово ще се подкрепят проекти включващи инвестиции в производство и/или продажба на неземеделски продукти; развитие на услуги във всички сектори; развитие на занаятите; производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление; изграждане и обновяване на туристически обекти с до 20 помещения за настаняване;развитие на туристически услуги. 
Допустими разходи са за изграждане, придобиване или подобрения на недвижимо имущество; закупуване на нови машини и оборудване; хонорари на архитекти, инженери и консултанти;придобиване и създаване на компютърен софтуер,и др.
Крайният срок за кандидатстване е 5 юли 2024 г.Документите се подават по електронен път чрез попълване и подаване на уеб базиран формуляр, с квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“  в системата ИСУН 2020.


Редакторски екип 1 Редакторски екип на Добрич Онлайн За връзка: info@dobrichonline.com