26 юни - Международен ден за борба със злоупотребата и незаконния трафик на наркотици

Наркотиците засягат милиони хора по света, които са изправени пред дискриминация, предразсъдъци и неразбиране

26 юни - Международен ден за борба със злоупотребата и незаконния трафик на наркотици

Днес отбелязваме Международния ден за борба със злоупотребата и с нелегалния трафик на наркотици. Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г



През последните години се наблюдава епидемия на употреба и злоупотреба с широк спектър от наркотични вещества, която обхваща сериозна част от младото поколение в световен мащаб.

Зависимостите са част от цивилизацията, културата и митовете на нашето време. Те присъстват в живота ни, независимо дали приемаме съществуването и остротата на проблема и му отделяме необходимото внимание. Те проникват навсякъде и никой, независимо от социален статус, образование, материална задоволеност или нищета, не е предпазен от сблъсък с тях. Употребата на психоактивни вещества водещи до зависимост е значим здравен и социален проблем за гражданите на България и Европа. Заплаха е за сигурността и здравето на европейското общество.

Обединението на този ден е израз на решимостта за укрепване на глобалните действия и сътрудничеството в световен мащаб, за постигане на международно общество, свободно от злоупотреба с наркотици. Отбелязван всяка година от хора, общности и различни организации по целия свят, международният ден за борба с наркотиците има за цел да повиши осведомеността относно големият проблем, който незаконните наркотици представляват за обществото.

Кампанията дава възможност на всеки да се информира, да помисли, да разбере какво отнемат психоактивните вещества по отношение на здравето, социалната ангажираност и личностното израстване. В тазгодишната световна кампания се акцентира върху необходимостта ефективните политики срещу наркотиците да се основават на науката, изследванията, пълното зачитане на правата на човека, състраданието и дълбокото разбиране на социалните, икономическите и здравните последици от употребата на наркотици.

В училища, колежи, на обществени места и на работни места по целия свят се провеждат събития, за де се разпространи сред хората информацията за опасностите от употребата на наркотиците.

Световният проблем с наркотиците е сложен проблем, който засяга милиони хора по света. Много хора, които употребяват наркотици, са изправени пред предразсъдъци и дискриминация, което може допълнително да навреди на тяхното физическо и психическо здраве и да им попречи да получат помощта, от която се нуждаят.

Употребата на цигари, райски газ, алкохол, медикаменти, наркотици води до непосредствени физически и психически проблеми. При продължителна употреба се стига до тежко и изтощително безсъние, лесна възбудимост, високо кръвно налягане и аритмии. Много по-тежко, обаче, е засегнато психичното здраве на употребяващите. Появяват се безпокойство, тревожност, агресивност, и най-вече-пристрастяване. За съжаление, медийният интерес е по-скоро върху криминалните аспекти на явлението, а реалните проблеми свързани с осигуряването на лечение на зависимите, по-скоро остават на заден план.

Службата на Обединените нации по наркотиците и престъпността (UNODC) признава значението на възприемането на ориентиран към хората подход към политиките за наркотици, с акцент върху правата на човека и състраданието.