6 юли – Световен ден на целувката

Целувката увеличава нивото на хормоните в кръвта и може да удължи живота с една минута

Юли 6, 2024 - 09:23
 0
6 юли – Световен ден на целувката

Световният ден на целувката за първи път се празнува във Великобритания през 1988 година. За значението на целувката са изречени много нежни и мъдри обяснения. Целувката на двама влюбени е в основата на творчеството на най-великите музиканти, художници, но и на много учени.


В света съществуват най-различни легенди за появата на целувката. Една от тях разказва, че целувката е измислена от средновековните рицари, които по този начин разбирали дали техните съпруги са пили вино. Според друга целувката идва от връзката между майката и бебето. Не са малко и тези, които вярват, че целувката уста в уста е измислена още от маймуните. 

Целувката е една културна традиция. Почти в цял свят хората, които навлизат в романтична връзка чувстват необходимостта да се целунат. Страстната целувка увеличава пулса с над 100 и повече удара в минута. Целувката увеличава нивото на хормоните в кръвта и може да удължи живота с една минута. При страстна целувка се губят 6,4 калории за една минута. Целувката нормализира киселинността в устата, успокоява нервната система и предотвратява стреса.

Целувката обаче може да бъде и опасна, защото чрез нея могат да се предадат болести като херпес, хепатит А и В и други. Колкото до стотиците различни бактерии - за радост 95% от тях не са опасни.
Най-ранните писмени доказателства за целувката идват от северноиндийски санскритски ведически текстове, датиращи от преди 3500 години.

Ето и някои любопитни факти за целявката:

• Страстната целувка кара зениците ни да се разширяват – вероятно това е една от причините, поради които хората си затварят очите докато се целуват.

• Две трети от хората накланят главата си надясно докато се целуват. Това няма нищо общо с десноръчеството.

• Мъжете предпочитат лигавите целувки повече от жените. При силният пол целувките могат да повишат производството на хормона окситоцин, който насърчава чувството на привързаност.

• Хората не са единствените видове, които изразяват подобно поведение чрез целувка. Човекоподобните маймуни също допират устните си, за да изразят вълнение, привързаност или помирение.

• Според различни проучвания, хората помнят повече подробности за първата си целувка, отколкото за първия сексуален опит.

• Целувката е като дрога за телата ни и може да насърчи производството на допамин. Допаминът е невротрансмитер, свързан с чувствата за желание и награда, затова целувката с нов човек може да бъде толкова специална.