Отбелязваме 187 години от рождението на Васил Левски
България се прекланя пред живота и подвига на Апостола на свободата
На 18 юли се навършват 187 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.
На този ден през 1837 г. в град Карлово се ражда Васил Иванов Кунчев - гениален теоретик и революционер, стратег и организатор на българското националноосвободително движение през 60-те и 70-те години на ХІХ век. За няколко години, почти сам, създава множество революционни комитети из българските земи, които после са основата на Априлското въстание и на Освобождението на България, а демократичните му идеи са идеал, непостигнат и днес.
Роден е в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя — Христо и Петър — и две сестри — Ана и Марийка. През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на военни упражнения). След разтурянето на легията се присъединява към четата на дядо Ильо войвода. През 1863 г. заминава за Румъния и след кратък престой се завръща в България.
През пролетта на 1864 г., навръх Великден в Сопот, Левски в присъствието на най-близките си приятели сам отрязва дългите си монашески коси. От този момент той става мирският дякон на свободата Васил Левски.
Легендата и историческата истина разказват как той преминава през всяко българско селище, увлича най-добрите българи след себе си и почти във всяко кътче създава революционен комитет. Защото е убеден, че "Нашето дело зависи от нашите собствени усилия".
Турците го търсят непрекъснато. Той винаги успява да се измъкне, като се преоблича и се превъплъщава в различни образи. Ботев пише за невероятната му издръжливост и весел характер: "Навън зима, камък се пука от студ, а той, Левски, пее".
Апостолът на свободата е предаден през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч. Съден е в София. Дори турските съдии са изненадани и възхитени от него. Обесен е "там близо край град София" на 19 февруари 1873 г.
"Нашата работа зависи от нашите собствени усилия", "Народната работа стои над всичко", "Играем с живота на 7 милиона българи – трябва зряло да се постъпва", "Времето е в нас и ние сме във времето", "Ако спечеля, печеля за цял народ – ако загубя, губя само мене си". Това са само част от написаните мисли, превъплътени в действия, на Апостола на Българската свобода Васил Левски.
В Добрич паметта на Апостола ще бъде почетена с полагане на цветя пред паметника му до храм „Св.Георги“ през целия ден.
От 10.00 до 13.00 часа пред Младежкия център ще бъде поставена пощенска кутия под наслов „Послания до Левски“, в която малки и големи ще могат да оставят своите послания, рисунки или писма до Апостола на Свободата.
С начален час 10.00 часа в Регионална библиотека ,,Дора Габе” ще започне беседа за живота и делото на Левски с деца от Летен клуб ,,Играй и учи”.
От 10.30 часа в Художествената галерия ще се състоят презентация и тематични занимания ,,Аз съм Левски” по илюстрации на Христо Нейков – в ,,Лятна работилница за въображение”.
Поклонения и поднасяне на цветя и венци пред паметниците и паметните плочи на Апостола ще се състоят и в останалите добруджански общини.