ОИЦ – Добрич проведе среща със Сдружение „Регионално управление на отпадъците - Добрич”

По време на работната среща са обсъдени мерките за изграждане, разширяване и надграждане на регионалните системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци

ОИЦ – Добрич проведе среща със Сдружение „Регионално управление на отпадъците - Добрич”

Процедурата „Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци - втора“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 обсъдиха на работна среща кметове и зам.-кметове на осемте общини в Добричка област, управителят на Регионално депо Стожер Теодора Петкова и експерти от Областния информационен център. 



С общ бюджет от 145 713 845 лв. процедурата е насочена към осигуряване на съществен принос към изпълнение на изискванията след 2023 г. за задължително разделно събиране на биоотпадъците, за постигане на целите към 2030 г. за разделно събиране и рециклиране и за намаляване на количествата депонирани битови отпадъци. Конкретни бенефициенти са общо 78 общини от 14 Регионални сдружения за управление на отпадъците (РСУО), в т.ч. осемте общините от Област Добрич. Общините могат да кандидатстват самостоятелно или в партньорство с общини от едно и също РСУО, разясниха експертите от ОИЦ – Добрич.

Максималният размер на безвъзмездното финансиране е до 807 лв./тон при изграждане на инсталация за компостиране и до 551 лв./т. при надграждане с подобряване/модернизиране на технологията на съществуващи общински инсталации за компостиране. Задължително кандидатите финансират проектно предложение в размер на минимум 20% от общия размер на допустимите разходи по проекта.

В проектното предложение задължително се включват дейностите по изграждане, разширяване и/или надграждане на системите за разделно събиране и транспортиране на битовите биоразградими отпадъци; рециклиране на разделно събрани биоразградими битови отпадъци и/или надграждане на съществуващи общински инсталации за компостиране с подобряване/модернизация на технологията за рециклиране на разделно събрани биоразградими  битови отпадъци. В предложението трябва да се предвидят мерки за повишаване на осведомеността и поведението за устойчиво управление на отпадъците в региона. Допустими за финансиране са и дейности, свързани с изготвяне на предварително проучване, устройствено планиране, идейно проектиране на инсталацията за компостиране и съпътстващата инфраструктура, консултантски услуги и др.

Крайният срок за кандидатстване е 05 януари 2025 г., вкл. чрез системата ИСУН 2020 https://eumis2020.government.bg/
Представителите на Сдружението обсъдиха намеренията си за кандидатстване, подготовката на изискуемите документи, належащите решения, които трябва да се вземат в кратки срокове. 

Геновева Друмева, управител на ОИЦ-Добрич обърна внимание на крайните срокове за кандидатстване по процедурата „Рекултивация на регионални депа/клетки на регионални депа за битови отпадъци - втора“. Тя е насочена към техническа рекултивация на запълнени регионални депа или клетки на регионални депа за битови отпадъци с преустановена експлоатация, които трябва да бъдат закрити.  Взето е решение процедурата да бъде представена подробно пред членовете на Сдружението след издаването на решението/заповедта на директор на РИОСВ за извеждане от експлоатация.