Проф. Иван Киряков: Добивите от пшеница на опитните полета на ДЗИ са рекордни
Очакванията за добивите от пролетните култури, за сметка на есенниците, не са оптимистични, според проф. Киряков
Климатичните условия през настоящата стопанска година са били подходящи за есенниците – пшеница и ечемик, и добивите от са подобрили прогнозите на проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт гр. Генерал Тошево. Есенниците са поникнали късно заради липсата на зимна влага и високите температури, останали са редки и трудно са братили, но през месец май ситуацията се е подобрила, благодарение на подходящите температури и падналите валежи.
На опитните полета на ДЗИ добивите от пшеница са рекордни, уточни проф. Киряков. „Дори селекционерите са доста учудени от добивите от селекционните ни материали – 1400, 1500 кг за декар. Изпитванията, разбира се, ще продължат, но добивите за родната селекция от над 1 000 кг са реалистични, всичко зависи от климатичните условия“, посочи проф. Иван Киряков.
След добрите новини от пшеницата обаче идват лошите новини за слънчогледа и царевицата. Причината е в сухите и изключително горещи юни и юли месец. Валежите са не повече от 5-6 литра на кв.м., а средно денонощните температури са от порядъка на над 24-25 градуса. При тези условия пролетниците и бобовите култури страдат изключително много. Според колеги на проф. Киряков ранните хибриди ще дадат някакви добиви, макар и не много високи. При по-късните хибриди от царевица и слънчоглед обаче ситуацията е наистина много сериозна. Замерванията, които са правени на валежите и температурите по месеци от 1952 г. насам, показват, че валежите често са били много под необходимото количество за културите, но тенденцията за все по-повишаваща се средна денонощна температура се очертава съвсем ясно.
Според проф. Иван Киряков земеделските производители няма друг шанс освен да се нагодят според променящите се климатични условия и да правят опити по отношение на хибридите, по-щадящо торене и различни практики при обработка на почвата.