18 август - Международен ден на морските фарове

Фарът на нос Шабла е най-старият български черноморски фар

Август 18, 2024 - 07:46
 0
18 август - Международен ден на морските фарове
Александрийският фар, едно от чудесата на света

18 август по света се отбелязва като Международен ден на морските фарове. Отбелязва се за първи път в Шотландия през 1994 г. 20 години по-късно над 450 фарове в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете.


Морски фар е съоръжение във формата на кула със силна светлина на върха за обозначаване на морските пътища на плавателни съдове.

Изгражда се на брега, на остров или плитчина в големи водни басейни. Морският фар е обзаведен със силен светлинен източник, дообoрудван с оптическа система за усилване на светлината, звукова система за предупреждение - сирена, и обикновено е боядисан в контрастни цветове.

Освен светлинен и звуков сигнал, някои фарове предават и радио сигнал (радиофарове). Морските фарове се използват за сигнализация за опасни области от сушата, скали на неочаквани места, както и за безопасно навлизане на кораби в пристанищата.

С напредъка на навигационната техника, фаровете остават на заден план, в момента работещите фарове по света не надвишават 1500 и те служат основно за туристическа атракция.

Един от известните фарове в историята е Александрийският фар, построен на остров Фарос, близо до град Александрия в Египет. Латинското име на острова е навлязло в много европейски езици като нарицателно за морски фар. Той е едно от седемте чудеса на античния свят, бил е построен около 280 г. пр.н.е.

Най-старият фар на родния черноморски бряг е Шабленският.  Той е висок 32 метра. Функционирал е още през Римската епоха и указва пътя на мореплавателите в Черно море. Фарът предпазва корабите от сблъсък с подводен риф, който е с дължина близо 1 морска миля, както и от затъване в плитчините между нос Шабла и село Тюленово. Бялата му светлина просветва три пъти на всеки 25 секунди, като при добра видимост се забелязва от разстояние 17 морски мили.