Въвеждат стандарти за специализираните услуги за пострадали от домашно насилие
Стандартите и методиката за оценка на риска от домашно насилие, бяха приети на правителствено заседание днес
Специализираните услуги и програми за защита, помощ и подкрепа на реални и потенциални жертви на домашно насилие ще се предоставят по определени от държавата стандарти. Те бяха приети от правителството днес заедно с още редица изменения и допълнения в Правилника за прилагане на Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН), направени съгласно промените в самия закон от 2023 г.
Сред услугите са националната телефонна линия за помощ на лица, пострадали от домашно насилие или в риск; социалното, психологическото и правно консултиране и специализираните програми за възстановяване и/или защита в консултативен център или в защитено жилище; специализираните програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева за извършители на домашно насилие.
Стандартите регламентират много детайлно реда за тяхното предоставяне, организацията на дейностите, изискванията към екипите. Особено внимание се обръща на работата с деца, които са свидетели или пострадали от домашно насилие. Регламентирани са разходите, които ще се остойностяват при финансирането на специализираните услуги и програми и контролът по тяхното предоставяне.
Правилникът за прилагане на ЗЗДН разписва също методика за извършване на оценка на риска от съда. Така за първи път съдебните органи разполагат с инструмент, чрез който да идентифицират и оценяват възможните рискове от последващо насилие, ескалация на насилието или смърт в бъдеще. Така ще се подпомага процесът по вземане и постановяване на съответно съдебно решение, информират от правителствената пресслужба.
Промените в Правилника съдържат цялостен механизъм за избор на юридическите лица, които осъществяват превенция и защита от домашно насилие. Те ще се определят чрез конкурс. Уреден е и начинът за отчитане и контрол върху изпълнението на договорите по финансираните проекти - чрез проверки на място и по документи. Разписан е редът за вътрешен контрол от страна на финансираните организации.
Новият Правилник посочва информацията, която ще се вписва в бъдещата Националната информационна система за превенция и защита от домашното насилие, реда за събирането и предоставянето й, организацията и функционирането на системата, нивата на достъп, връзката й с други регистри и бази данни.