Днес празнува Университетската ботаническа градина в Балчик

В Архитектурно-парков комплекс „Двореца“ – Балчик, чиято паркова част е превърната в Университетска ботаническа градина на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, ще бъде отбелязана годишнина от нейното създаване(1955г.), годишнина от Крайовската спогодба, с която в пределите на България се връща Южна Добруджа, както и годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

Днес празнува Университетската ботаническа градина в Балчик
УБГ Балчик

Ботаническата градина в гр. Балчик г е създадена под ръководство на акад. Даки Йорданов, доайен на българската ботаникаиРектор на Софийски университет по това време.



Изключителното богатство на растителното биоразнообразие понастояще и приноса на Ботаническата градина за опазването му, не биха били възможни без да се има предвид делото на българската дипломация и участието на Цар БорисIII за връщането на Южна Добруджа на България. Ботаническата градина в гр. Балчик, като институционално звено на СУ „Св. Климент Охридски“ винаги е осъществявала своята дейност в полза на обществото и във връзка с нейната социална дейност се организира настоящото мероприятие. То е съпътствано с постерна изложба „Царствените ботаници“, която показва приноса на Цар Фердинанд I и Цар Борис III за българската биологична наука. Цар Фердинанд I е създател на редица природо-научни институти в България, а синът му Цар Борис III ги развива и обогатява. В знак  на признателност към заслугите им за проучването на българската флора и развитие на българската ботаника, учени са наименували на тяхно име различни растения (Arabisferdinandii-coburgiiKell.&Suenderm, Potentilla regis-borisiiStoj. и др.)

 

Годишнината на Университетската ботаническа градина в гр. Балчик съвпада и с 20 години от създаването на Съюза на ландшафтните архитекти в България (СЛА). Председателят на  Управителния съвет на СЛА доц. д-р ланд.арх. Веляна Найденова представя експозиция на най-успешните ландшафтни проекти в България през последните години. Изложбата от постери е подредена по Главната алея на Ботаническата градина  и ще бъде достъпна за посетителите до края на м. октомври

Университетската ботаническа градина в Балчик обхваща почти 200 дка, като включва Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“, градина „Разсадника“, Експозиционна оранжерия и естествени хабитати на местна растителност. От 1956 г. ежегодно публикува своя IndexSeminum и участва със своите колекции в обмена на семена с ботаническите градини от цял свят. Определена е за Спасителен център по Вашингтонската конвенция CITIES, която контролира търговията с редки и застрашени видове. През 2005 г. е обявена за защитена местност по Закона за защитените територии. Носител е на орден Кирил и Методий II-ра степен за нейните заслуги за пропагандирането постиженията на биологическата наука.

Тържествата в Университетската ботаническа градина Балчик са с цел да се привлече вниманието на жители, гости и посетители на Добричка област и гр. Балчик и да се запознаят с изключителното растително биоразнообразие. В парковата част  са експонирани растителни колекции от над 700 растителнивида. В оранжериите се отглеждат над 570 вида топлолюбиви растения, а в Експозиционната оранжерия почти 3700 вида, подвида и култиваракактуси и други сукуленти.

Университетските ботанически градинаса член на Световния съвет на ботаническите градини и тази година представители на това звено на Софийски университет участваха във Втория международен конгрес на историческите градини. Международната научна общност високо цени приноса на ботаниците, ландшафтните архитекти и градинарите на Ботаническата градина в гр. Балчик, във връзка с превръщането на един исторически парк обслужвал малка група хора в институция със специално предназначение за опазване на световното биоразнообразие.

 

 Снимки: УБГ Балчик