28 октомври – Световен ден на анимацията
От оптичния театър на Рейно до модерните анимационни шедьоври
На 28 октомври светът отбелязва Деня на анимацията – празник, който отдава почит на всички, превърнали изкуството на анимацията в обичан и магически свят за поколения зрители. Датата е свързана с първата публична прожекция на анимационен филм, организирана през 1892 г. в Париж от френския изобретател и художник Емил Рейно, който използва новаторския за времето си „оптичен театър“ и с това поставя основите на анимацията като изкуство.
Още през 1877 г. Рейно патентова устройството праксиноскоп – устройство, позволяващо раздвижването на изображения, прикрепени към хартиена лента. Години по-късно, през 1888 г., той създава своя „оптичен театър“, благодарение на който на 28 октомври 1892 г. в Париж се състои първата прожекция на „светлинни пантомими“. Тази иновация представлява уникален опит за оживяване на нарисувани образи пред публика и е началото на анимацията, каквато я познаваме днес.
Сред първите анимационни филми, заснети на лента, е „Humorous Phases of Funny Faces“ (1906), дело на американеца Джеймс Стюарт Блектон. Този филм прокарва нови хоризонти в анимационното кино и отваря врати към още по-разнообразни и интересни техники, които започват да оформят жанра.
Преди да се стигне до съвременната анимация, човечеството преминава през редица изобретения като зоетропа и флип книгата, които дават на творците първоначалната представа за раздвижване на изображенията.
През 2002 г. Международната асоциация на анимационното кино, част от ЮНЕСКО, официално започва честването на Световния ден на анимацията. Днес, над 130 години след прожекцията на „светлинните пантомими“ на Рейно, този ден събира аниматори и почитатели на анимационното изкуство в специални събития, прожекции и изложби по целия свят.