Международен ден на Черно море - 31 октомври
Морето се намира в уникално екологично положение, тъй като е отворено към солените води на Средиземно море чрез Босфора, но получава значителен приток на сладка вода от реките Дунав, Днепър и Днестър, което влияе на неговата биологична и химическа структура
Международният ден на Черно море, който се отбелязва всяка година на 31 октомври, носи важни послания за опазването на един от най-значимите водни басейни за държавите от региона. На тази дата през 1996 г. шестте черноморски държави – България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна – подписват Стратегически план за действие, чрез който поемат ангажимент да работят за опазване на Черно море от нарастващото замърсяване. Този план е свързан с подписаната през 1992 г. Букурещка конвенция, която е първата стъпка в официализирането на международната защита на Черно море.
Черно море се отличава със своята уникалност, като едно от най-изолираните морета в света, разположено на границата на два континента – Европа и Азия. С площ от 421 638 кв.км и дълбочина от 2212 метра, морето приютява многообразие от морски обитатели, но „животът“ е концентриран в горните 160 метра, където е наличен кислород. Под тази дълбочина обаче съществуват условия само за анаеробни организми, които могат да оцелеят без кислород.
Една от най-забележителните характеристики на Черно море е богатата му фауна, в която се включват и три защитени вида делфини – обикновеният делфин, афалината и муткурът. Тези делфини са особено уязвими от замърсяване на водата и от случайно оплитане в рибарски мрежи. Съхраняването на техните популации е важен аспект от екологичните инициативи в региона, като защитата на тяхната среда е пряко свързана с устойчивото развитие на морето.
Международният ден на Черно море привлича общественото внимание към проблемите, пред които е изправено това уязвимо море, и подчертава значението на обединените усилия за неговото опазване. Този ден напомня, че само чрез съвместни действия можем да съхраним екосистемата и да гарантираме, че Черно море ще остане източник на живот и благоденствие за идните поколения.