Да събудим българското в децата: интервю с учителя Десислава Петрова
Как един учител превръща любовта към българското в ежедневие за учениците си
В навечерието на Деня на народните будители, Десислава Петрова, учител и класен ръководител на трети клас в Частно основно училище „Мария Монтесори“ в Добрич, споделя как вдъхновява своите ученици да почитат българските будители и да откриват своя път към знанието. С ентусиазъм и отдаденост тя превръща уроците в преживяване, стимулирайки децата да уважават наследството на предците си и да се развиват като малки „откриватели на българщината“.
Какви традиции и дейности свързани с Деня на народните будители се провеждат във вашето училище?
Д. Петрова: Всяка година, както при нас, така и във всички училища в България, Денят на народните будители се отбелязва много емоцинално и въздействащо. В нашето училище децата от подготвителна група до 7-ми клас знаят какво е народен будител, кои са те, каква е тяхната роля в културното израстване на народа ни през годините и сега.
Тази година ние направихме своебразна изложба от постери на български възрожденци, оставили трайна следа в живота на народа ни. Всички ученици вложиха усилията си в изработването им и в тях ясно личат патриотизма и уважението на децата към будителите ни. На представянето на изложбата имаше още и емоционално рецитиране на стихотворение, посветено на празника, както и песен, която бе изпълнена от всички участници.
Изложбата беше разположена във фоайето на училището, където родители, ученици от гимназията и колеги успяха да й се насладят.
Как възпитавате учениците в дух на уважение и почит към българските просветители и културни дейци?
Д. Петрова: Патриотизмът се възпитава от най-малка възраст. За това израстване роля играем както ние учителите, така и родителите. Запознаваме децата с подвизите на нашите национални герои, възрожденци и просветители през цялата година, като ги вплитаме в обучителния процес по всеки предмет. Регулярно посещаваме музеи, изложби, както и прожектираме филми на тази тема. Екскурзиите всяка година са с образователна цел и позволяват на децата да се докоснат от близо до всичко, което са чули и научили през годината. Периодично имат самостоятелни задачи за изпълние, което развива любопитството и любознателността им и ги прави малки „откриватели“ на българщината. А това определено засилва любовта им към всичко българско.
Какви принципи на Мария Монтесори използвате, за да съчетаете образователния процес с културното и историческо възпитание на учениците?
Д. Петрова: Основният принип, който лично аз ползвам е да следвам децата. Оставям ги да разгърнат своята креативост, любознателност и находчивост, без да поставям граници в информационните извори и средства, които ще използват. Не насочвам мисълта им в моята посока. Давам само косвени насоки, но оставям тяхното въображение и умения да се разгърнат. И повярвайте, децата имат изключително интересна и креативна гледна точка за всичко. Просто трябва да ги оставим да я изразят, независимо от това, че тя не съвпада с тази на учителя. И са изключително горди от постигнатото, когато са го направили по своя начин и видят плода от своя собствен труд. Това според мен е най-силния мотиватор за развитие на детското мислене и израстване. Не по-малко важна е подкрепата и приемането на тяхната гледна точка.
Какво послание бихте отправили към колегите си учители и към родителите на Вашите ученици в навечерието на Деня на народните будители?
Д. Петрова: Послание? Нека родителите да възпитават в децата си обич и уважение към делата на предците ни. Да събуждат съзнанието им. Да ги водят на местата, където те могат да се докоснат от близо до миналото, природата и историята ни. Само така ще съхранят българското в децата си и ще разширят мирогледа им.
Кои са вашите лични будители, които са Ви вдъхновили да поемете по пътя на образованието?
Д. Петрова: Не мога да отлича един или двама свои вдъхновители. За мен всеки, оставил следа в израстването на българския народ е вдъхновител и мотиватор. А истинска награда за мен е, когато видя огънчето в очите на децата и когато чуя безбройните въпроси от тях. Това означава, че интересът им е събуден и това е само началото на тяхното израстване.
Какви качества трябва да има един будител според Вас и кои от тези качества се опитвате да развивате у своите ученици?
Д. Петрова: Трябва да е интересен, актуален, сърцат, отдаден, търпелив и достъпен за децата.
Какви подходи използвате, за да направите темата за народните будители по-интересна и близка за учениците?
Д. Петрова: Служа си с всичко, което преценя, че ще е интересно за децата. Запознавам ги с факти, давам им възможност да направят нещо сами, да се поровят в старите книги, да се докоснат до живота и делата на будителите. Разиграваме сцени от живота им, децата стават актьори, режисьори, оператори. Тази година за 1 ноември бяха редактори и журналисти. Изготвиха списание „Будни монтесорковци“. Важното е всичко да е интересно и забавно. И да им гласуваме доверие.