Памет и гордост: Народните будители на Добруджа
Почит към онези, които оставиха следа в историята и културата на нашия роден край
На днешния светъл ден – 1 ноември, почитаме народните будители и техните славни дела. Припомняме си имената на личности като Паисий Хилендарски, който със своята малка книжка постави началото на Българското възраждане, както и на Софроний Врачански, пръв оценил Паисиевия труд и направил първия препис. Нека не забравяме и делото на д-р Петър Берон с неговия първи буквар, Иван Рилски, Патриарх Евтимий, Кольо Фичето, братя Миладинови, Славейков, Добри Чинтулов, Захарий Стоянов и много други. Редом с всеизвестните имена често остават на заден план нашите местни добруджанци – личности, които също са оставили трайна следа в духовната и културната история на Добрич.
Тези хора, възпитавали и формирали у поколения наред любов към родния край, към миналото, народните традиции, науката и образованието, са същински пример за това, което наричаме будители. Ето някои от тях:
Райко Цончев е общественик и дарител, който през 1906 г. дарява 30 хил. златни лева на Добричкото общинско управление за построяване на училище. С щедростта си подкрепя и строежа на църкви, читалища и училища, както и бедните граждани в Добрич и Елена. „Колкото повече ми растеше капиталът, толкова повече ми растеше идеята за благотворителност“, казва той в „Златна книга на дарителите за народна просвета“ от 1907 г.
Любка Бобчева, историк, археолог и музеен специалист, посвещава живота си на проучването на добруджанската история и археология. Създава първата музейна експозиция в областта, изследва и описва археологически обекти, като маркира тракийски могили, открива римска баня в Добрич и съставя археологическа карта на региона.
Цанка Лазарова, балетен преподавател и народен учител, посвещава живота си на балетното изкуство. След обучение в Парижката балетна школа, тя се връща в Добрич, където поставя свои балетни етюди и композиции и изнася концерти с възпитаниците си.
Добри Атанасов, актьор и общественик, повече от 50 години представя на сцената на Добруджанския театър вълнуващи образи, като работи със самодейни състави из целия регион.
Свещеник Павел Атанасов е народен учител и изследовател на добруджанската култура. През живота си събира и записва народни песни, баяния и обичаи, допринасяйки значително за опазването на духовното наследство на региона.
Николай Качулев, музикален педагог и диригент, обучава и възпитава редица поколения чрез хорова и оркестрова музика, като същевременно оставя трайна следа в музикалния живот на Добрич.
Днес, на този ден, се прекланяме пред тези личности, които са допринесли за културното и духовно богатство на Добруджа. Да помним техните заслуги и да се стремим към техните добродетели е наша отговорност, която днес поемаме с гордост. Учители, музейни специалисти, възпитатели, инфлуенсъри, вие сте новите будители на България. Благодарим ви и ви молим да не гасите пламъчето на родолюбието. Честит празник!