8-ми ноември професионален празник на Българската полиция
Първото официално честване на празника се състои на 21 ноември 1924 г. по стар стил
На 8 ноември, когато православната църква почита св. Архангел Михаил, българските полицаи отбелязват своя професионален празник. Историята на този празник води началото си от 1924 година, когато по инициатива на тогавашния софийски градоначалник, о.з. подполковник Георги Кисьов, се предлага патронен празник на полицията. Аргументите за избора на св. Архангел Михаил са свързани със символиката му – защитник на небесните войнства, израз на мъжество и хуманизъм, качества, характерни за дейността на полицията.
На 29 август 1924 година, в рапорт до министъра на вътрешните работи и народното здраве Иван Русев, Кисьов предлага светецът да бъде патрон на полицията. Идеята е подкрепена от министъра и получава благословията на Българския Екзарх и Софийски митрополит Стефан I. Първото честване се провежда на 21 ноември 1924 г. (по стар стил) и остава традиция до 1943 г. След Втората световна война и идването на комунистическата власт празникът е прекратен за дълъг период.
Честването на този ден е възстановено чак през 1994 г., след като Националният полицейски синдикат подава предложение за възобновяване на традицията. Окончателното решение за определяне на 8 ноември за професионален празник на полицията е взето от Министерски съвет на 29 януари 1999 г.
Историята на полицейската институция в България започва още с приемането на Търновската конституция през 1879 г. и създаването на Министерството на вътрешните дела с указ №1 на Княз Александър I Батенберг. Оттогава насам, полицията се е развила в ключова институция за обществен ред и защита.
Днес, св. Архангел Михаил символизира не само небесната защита и войнственост, но и етичното поведение и доблест, с които полицаите ежедневно изпълняват своите задължения. Празникът е символ на почит и уважение към всички служители на реда, които неуморно работят за сигурността и благоденствието на обществото.