Световен ден за борба с диабета - 14 ноември

От ключовото откритие на инсулина до борбата със световната епидемия от диабет

Ноември 14, 2024 - 08:27
 0
Световен ден за борба с диабета - 14 ноември

Световният ден на борбата с диабета на 14 ноември има за цел да обърне вниманието към едно от най-разпространените и предизвикателни заболявания в днешния свят. Първоначално въведен през 1991 г. от Международната диабетна федерация и Световната здравна организация, този ден поставя акцент върху необходимостта от по-добра информираност и превенция. През 2006 г. Общото събрание на ООН официално признава важността му с приемането на специална резолюция.


Значението на този ден се свързва и с раждането на д-р Фредерик Бантинг – един от откривателите на инсулина, който е роден на 14 ноември 1891 г. Неговият труд в сътрудничество с д-р Чарлз Бест не само води до откриването на животоспасяващото лекарство, но и променя коренно лечението на захарния диабет. Д-р Бантинг получава Нобелова награда за своето откритие само на 32 години, като остава в историята като най-младият носител на престижната награда в областта на медицината.

Диабетът е заболяване, което засяга не само физическото здраве, но и качеството на живот. Днес то е разпространено сред близо 400 милиона души по света, а прогнозите за бъдещето сочат тревожен ръст – до 2030 г. броят на засегнатите може да достигне 500 милиона. Това налага не само лечението, но и профилактиката да бъдат основен приоритет за здравните системи в глобален мащаб.

В България ситуацията е също толкова сериозна – около 8,5 – 9% от населението страда от диабет, като още приблизително 4% са с недиагностицирани проблеми. Важността на редовните прегледи и ранната диагностика е огромна, тъй като предотвратяването на усложнения изисква навременни и адекватни мерки.

Какво можем да направим за себе си и близките си? Освен редовните прегледи, промяната в начина на живот е от ключово значение. Здравословното хранене, редовната физическа активност и доброто управление на стреса могат значително да намалят риска от развитие на заболяването. Простички мерки като балансирано хранене с правилно съотношение на белтъчини, мазнини и въглехидрати, могат да подобрят значително контрола на кръвната захар.

Не бива да се подценяват и социалните фактори – диабетът често е резултат от съвкупност от генетични и средови фактори. Подкрепата на семейството и близките, както и адекватната информация и обучение, са ключови за хората с диабет и тези, които са в риск.