19 ноември - Световен ден за борба с насилието над деца

Стряскащи данни за България: Ръст на случаите на домашно насилие и липса на единен регистър

Ноември 19, 2024 - 09:55
 0
19 ноември - Световен ден за борба с насилието над деца
Снимка: Национална мрежа за деца

Днес, 19 ноември, отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца. В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или онлайн. Международната дефиниция за насилие над дете гласи: всеки преднамерен, нежелан и неоснователен акт срещу дете или група деца, който води или може да доведе до смърт, нараняване или други форми на физическо и психическо страдание.


Насилието над деца е глобален проблем. В началото на ноември в Богота, Колумбия, се проведе Глобална конференция за прекратяване на насилието срещу деца. На форума се подчерта, че физическото, емоционалното и сексуалното насилие над деца е криза с глобални измерения, случваща се в домове, училища, общности и онлайн. Въздействията му са тежки и водят до наранявания, инфекции, психични проблеми и дори смърт. Ранното излагане на насилие може да причини стрес, който нарушава развитието на мозъка и води до агресия, злоупотреба с вещества и престъпно поведение. Децата, които са преживели насилие, са по-склонни да попаднат в цикли на травма и насилие като възрастни, което засяга цели общности.

Икономическите последици от насилието над деца също са значителни. Загубите в световния БВП варират между 3.5% и 7%. Насилието не е характерно само за развиващите се страни, а и за страните с високи доходи, където между 4% и 16% от децата ежегодно са обект на физическо насилие, а около 10% – на неглижиране.

Статистиката в България е стряскаща. Според данни на Главна дирекция „Национална полиция“ само до септември тази година броят на децата, пострадали от домашно насилие, и за които са издадени заповеди за защита, е равен на броя за цялата предходна година. Сигналите към 112 са над 40 000, като в 22% от случаите се касае за повторно повикване на същия адрес, а в 40% от сигналите се налага изпращане на линейка. Децата са жертви на насилие не само при физическо нараняване, но и когато стават свидетели на насилие.

Националният център за безопасен интернет е обработил близо 300 000 сигнала за онлайн злоупотреби (сексуално изнудване и експлоатация) за периода януари-септември 2024 г. Това е петкратно увеличение спрямо миналата година. Най-засегнати са деца на възраст 10-14 години.

Проучванията показват, че 95% от децата, които извършват насилие, са били жертви на насилие. 80% от децата, употребяващи вещества, са малтретирани. 95% от проституиращите са преживели сексуално насилие в детството си. 78% от настанените в места за лишаване от свобода са преживели насилие като деца.

България все още няма единен регистър за насилието над деца, който да обединява информацията от различни институции за по-ефективни мерки. В края на октомври Националната мрежа за децата организира конференция „Заедно срещу насилието над деца“, където беше обсъдено изграждането на национални информационни системи за превенция и защита.

Всички граждани на България са задължени по закон да сигнализират, ако дете е в опасност. Това е определено в Закона за закрила на детето. Сигнали могат да се подават към Дирекция „Социално подпомагане“, МВР, Държавната агенция за закрила на детето чрез телефон 116 111 и при кибернасилие – към Националния център за безопасен интернет на телефон 124 123 или на www.safenet.bg.

Родителите трябва да помнят, че децата възпроизвеждат семейния модел. Ако вкъщи има насилие, те са склонни да го повторят. Подкрепата за децата започва с подкрепа за родителите. На платформата endviolence.bg има информация и ресурси по темата за насилието над деца, както и съвети за родителите как да се справят с трудни ситуации.

                                                                                                                                                      Източник: Национална мрежа за деца