Съвместна акция на НАЗ и МЗХ за залесяване край Балчик: 20 дка нови полезащитни пояси
Земеделци и лесовъди обединяват усилия за възстановяване на полезащитните горски пояси в България
Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), в партньорство с Министерството на земеделието и храните (МЗХ), организира благотворителна кампания за възстановяване на полезащитните пояси в България, която нарече “Земеделци и лесовъди – обединени в грижата за природата!”
Полезащитните горски пояси се считат за най-голямото зелено богатство с многостранно положително влияние върху земеделието, локалния климат, почвите, местообитанията и т.н. Основната им цел е да предпазват земеделските площи от силни ветрове, да подобряват микроклимата, почвите, както и факторите на околната среда на съседните земи и да намаляват неблагоприятните ефекти от валежите, отточните води и замърсяващите емисии.
„Особено добре изразени са техните ветрозащитни, водорегулиращи и снегозадържащи ефекти. Чрез защитните пояси се повишават добивите от селскостопански култури, почвената ерозия и праховите частици намаляват, а от там се понижава замърсяването на въздуха от 2 до 4 пъти. Една от най-важните ползи от системата за защитени горски пояси е, че тя създава условия за възстановяване и поддържане на биоразнообразието на региона. Има огромни територии, в които горските пояси са единствените места, подходящи за обитаване и размножаване на диви животни. Те осигуряват непрекъснати коридори, които свързват най-отдалечените гори. Специфичният им микроклимат, подобен на този на естествена гора, създава условия за многократно увеличаване на растителното видово разнообразие“, обяснява д-р инж. Мирослав Маринов, заместник-министър на земеделието и храните. Установено е, че земеделските площи защитени от горски пояси, увеличават добивите от селскостопански култури с 15-35%“, уточнява още той.
Заделяният бюджет за традиционния делегатски пакет за посетителите на Националния агро семинар тази година е инвестиран за залесяването на 20 дка полезащитни пояси край Балчик. Така всеки един гост на събитието участва в съвместната благотворителна инициатива. Средствата ще бъдат вложени не само в засаждането, но и в грижата за младите дървета за 4 години напред. В рамките на кампанията по залесяване е планирано да се извърши засяване на жълъд от дървесен вид цер и/или червен дъб. Изборът на тези дървесни видове е съобразен с условията на средата и като доказано по-устойчиви и подходящи за променящите се климатични условия. „Ще се извършва редовен мониторинг на залесените площи, както и оценка на ефективността чрез количествени и качествени показатели. За успеха на инициативата, а и на всяка дейност по залесяване винаги са включени дейности по поддържане и наблюдение. Залесяването на ПГП се отчитат и проследяват съгласно действащата нормативна уредба“, заявяват от МЗХ.