21 ноември – Международен ден без тютюнопушене
Изследванията показват, че почти една трета от младежите у нас на възраст 15-19 години пушат редовно, като лек превес имат момичетата
На 21 ноември, третия четвъртък от месеца, светът отбелязва Международния ден без тютюнопушене. Тази година мотото на кампанията в България, организирана от Министерството на здравеопазването, е: „Месец без никотин! Изборът е твой!“. Инициативата насърчава пушачите да направят първата стъпка към отказване от тютюнопушенето, като подчертава ползите за тяхното здраве и за здравето на близките им, които са изложени на пасивно пушене.
В глобален мащаб, тютюнопушенето е една от доказаните водещи, но предотвратими причини за болестност и смъртност. Тютюнът е единствената законно продавана потребителска стока, която убива почти половината от тези, които я употребяват.
В България, 34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи (по предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на НЦОЗА), а тютюнопушенето, като рисков фактор за здравето води до сърдечносъдови, ракови, белодробни, мозъчни и други тежки заболявания.
По данни получени през 2020 г. проблемът с тютюнопушенето сред подрастващите продължава да е актуален. Резултатите от изследването показват, че 26.3% от анкетираните са правили опити да пушат цигари, с незначителен превес на момичетата (26.8%) над момчетата (25.6%). Почти всяко пето дете е настоящ пушач, като относителният дял на момичетата е малко по-висок (17.3% срещу 16.4%). Разпределението по възрастови групи показва, че тютюнопушенето е много по-разпространено сред 15-19-годишните (31.4%), отколкото сред тези на 10-14 години (4.0%). Сред пушачите и в двете възрастови групи преобладават момичетата, макар и незначително.
Министерството на здравеопазването припомня, че през цялата година в Кабинетите за консултиране и отказване от тютюнопушенето всеки пушач може да се консултира безплатно как да откаже тютюнопушенето.
Всеки пушач може да се консултира безплатно и на Националната телефонна линия за отказване от тютюнопушенето – 0700 10 323.