Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“ обхваща 21 училища в област Добрич

Програмата е насочена към ученици от 12-ти клас, които предстои да преминат към самостоятелен начин на живот като студенти или жители на други градове

Ноември 25, 2024 - 17:23
 0
Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“ обхваща 21 училища в област Добрич

Татяна Недева- инспектор борба противообществени прояви на малолетни и непълнолетниот ОД МВР Добрич разясни за стартиралата през месец октомври Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“ за учебната 2024/2025 година. Това е третото издание на инициативата, разработена от експерти от Главна дирекция „Национална полиция“.


„Програмата е насочена към ученици от 12-ти клас, които предстои да преминат към самостоятелен начин на живот като студенти или жители на други градове. Основната ѝ цел е да ги подготви за предизвикателствата на пълнолетния живот и да ги научи как да се предпазват от престъпления“

Провеждането на лекциите стартира в средата на октомври и ще продължи до март, по предварително изготвен график от Регионалното управление на образованието (РУО). Инициативата ще обхване 21 училища на територията на област Добрич.
Инспектор Недева подчерта, че програмата е фокусирана върху изграждането на умения за безопасно поведение и осъзнатост по теми като:
•    Трафик на хора с цел трудова и сексуална експлоатация.
•    Употреба и разпространение на наркотични вещества.
•    Престъпления против собствеността.
•    Онлайн престъпления с използване на информационно-комуникационни технологии.

Националната превантивна програма стартира пилотно през учебната 2022/2023 година в Благоевград. През следващата година нейният обхват бе разширен до 13 града, а през настоящата 2024/2025 учебна година тя вече се провежда на територията на цялата страна.

Основната задача на програмата е да подготви зрелостниците за самостоятелния им начин на живот след завършване на средното образование. Чрез практически насочени лекции те ще бъдат запознати с методи за избягване на рискови ситуации и начини за предпазване от престъпления от различен характер.

В рамките на кампанията, инспектор Татяна Недева предостави практически насоки за младежи и студенти, които се преместват да живеят самостоятелно в големи градове. Тези съвети са насочени към осигуряване на безопасност и намаляване на риска от престъпни посегателства.

  • Смяна на ключалките: При нанасяне в ново жилище сменете ключалките на вратите, за да гарантирате, че предишни обитатели или трети лица нямат достъп.
  • Заключване на врати и прозорци: Винаги заключвайте входната врата и затваряйте прозорците, особено преди да излезете.
  • Осветление около жилището: Уверете се, че зоната около входа е добре осветена за по-голяма видимост и сигурност.
  • Избягвайте тъмни и изолирани места: Ходете само по добре осветени улици, особено през нощта. Избягвайте изолирани пътеки и тъмни паркове.
  • Избягвайте предизвикателно поведение: Бъдете внимателни в контактите с околните. Демонстрацията на пари, скъпи предмети или агресивно поведение могат да привлекат нежелано внимание.
  • Носете чантата пред себе си: В обществения транспорт или на оживени места дръжте чантата си пред тялото, за да избегнете джебчийство.
  • Разделяне на ценности: Никога не съхранявайте всичките си пари, документи и банкови карти на едно място. Разпределете ги между джобове и чанта.
  • Съхранение на устройства: Внимавайте с лаптопите и телефоните си, особено в обществени места като учебни зали, кафенета или библиотеки. Съхранявайте ги в сигурни чанти или калъфи.
  • Научете спешните номера: Запишете телефоните на полицията, пожарната и спешната помощ. Това може да бъде решаващо в критични ситуации.