Прогноза: Силна геомагнитна буря удря Земята в края на ноември

Какво представлява явлението и какви са неговите последици?

Ноември 27, 2024 - 13:00
 0
Прогноза: Силна геомагнитна буря удря Земята в края на ноември

На 24 октомври НАСА регистрира мощно изригване на Слънцето, заснето от роботизираната Лаборатория за слънчева динамика. Първоначалните модели прогнозираха, че потокът от заредени частици няма да достигне Земята, но последвалите анализи показаха друго. Според Meteoagent, на 28 ноември през нощта и в ранните часове на 29 ноември се очаква силна геомагнитна буря с Kp индекс 6 – явление, което може да предизвика различни ефекти върху хората и технологиите.


Геомагнитната буря е резултат от взаимодействието между заредените частици, изхвърлени при изригвания на Слънцето, и магнитното поле на Земята. Когато тези частици достигнат магнитосферата, те предизвикват значителни промени в земното магнитно поле.

При изригванията на Слънцето се отделят големи количества енергия и плазма, която се разпространява в пространството като слънчев вятър. Ако потокът от заредени частици се насочи към Земята и е достатъчно силен, той може да предизвика явлението, известно в научните среди като геомагнитна буря.

Американската Национална океаноложка и атмосферна администрация (NOAA) класифицира бурите в пет категории, от слаби (Kp индекс 5) до екстремни (Kp индекс 9). Буря с Kp индекс 6, като тази, която се очаква, е в категорията "силна".

Геомагнитните бури могат да повлияят на човешкото здраве, особено на хора, чувствителни към промените в околната среда. Сред най-честите оплаквания са:

  • Ускорено сърцебиене
  • Главоболие и мигрена
  • Чувство за общо неразположение
  • Повишена честота на тревожност, депресия и биполярно разстройство

Специалисти препоръчват хората с хронични заболявания или повишена чувствителност да избягват стресови ситуации в дните на бурята, да си осигурят достатъчно почивка и да поддържат добър воден баланс.

Освен върху здравето, геомагнитните бури могат да повлияят и на технологичните системи. Силните магнитни бури са свързани с:

  • Смущения в сателитните комуникации и GPS навигацията
  • Прекъсвания в електропреносните мрежи
  • Проблеми със свръзките в радио и телекомуникациите

Геомагнитните бури могат да предизвикат и красиви природни явления като полярни сияния, които в редки случаи могат да бъдат наблюдавани на по-ниски географски ширини.

Прогнозата за геомагнитната активност не е окончателна и може да се промени. Затова е важно да се следят актуализациите от научни институции като НАСА, NOAA и Meteoagent.

На 13 март 1989 г., мощна геомагнитна буря с Kp индекс 8-9 удря Земята, предизвиквайки сериозни последици в Северна Америка. Слънчево изригване от 9 март изхвърля огромно количество заредени частици, които достигат магнитосферата и водят до:

  • Срив на електропреносната мрежа в Квебек: Над 6 милиона души остават без ток за повече от 9 часа.
  • Смущения в САЩ: Електропреносните и телекомуникационните мрежи изпитват временни проблеми.
  • Повреди в сателити: Повлияни са над 200 сателита.
  • Полярни сияния: Наблюдавани са дори в Тексас и Флорида.

Тази буря демонстрира уязвимостта на съвременната инфраструктура пред космическите явления. Ако се повтори днес, подобно събитие може да причини глобални загуби за трилиони долари.