1 декември - Световен ден за борба срещу СПИН

РЗИ-Добрич предлага безплатни и анонимни тестове за ХИВ/СПИН

Дек 1, 2024 - 10:09
Дек 1, 2024 - 10:11
 0
1 декември - Световен ден за борба срещу СПИН
Снимка: Министерство на здравеопазването

Министерството на здравеопазването, съвместно с Националния център по обществено здраве и анализи, Българския червен кръст, Регионалните здравни инспекции и партньори, реализират редица инициативи с цел насочване на вниманието към ХИВ и СПИН и повишаване на обществената информираност.


„Предай нататък – знанието, не вируса“. Това е мотото на тазгодишната кампания, с която в България се отбелязва Световния ден за борба срещу СПИН – 1 декември.

От началото на годината до 31 октомври  289 516 лица са узнали своя ХИВ статус, като са открити нови 248 лица заразени с ХИВ. През периода 1986 – 15.11.2024 г. в България са регистрирани общо 4 540 лица с ХИВ инфекция.  

През последните години се отчита ясна тенденция броят на новоинфектираните мъже да е многократно по-голям от този при жените. Съотношението на инфектираните мъже и жени през настоящата година е 3,4:1 (192 мъже и 56 жени).  Делът на новорегистрираните лица с ХИВ инфекция, които са се инфектирали по сексуален път е 86,3%. Делът на инфектираните при инжекционна употреба на наркотици е 12.1%. Най-засегната е възрастовата група 30-39 г. – 32,2%, следвана от възрастовата група 40 - 49 г. - 27% и възрастовата група 20-29 г. – 20,9%.

Географското разпространение показва, че по-голямата част от новоинфектираните лица с ХИВ са предимно в големите градове: София – 66 лица, Варна – 28, Пловдив - 16 лица, Бургас – 21 лица, Стара Загора – 19 лица, Хасково – 10 лица, Русе и Плевен по 8 лица, Габрово и Сливен – по 6 лица, Враца – 5, Пазарджик – 3 лица, Велико Търново – 7 лица, Благоевград – 6 лица, Видин и Добрич по 4 лица, Шумен - 3 лица, Перник и Кюстендил – по 2 лица и единични случаи в останалите области.

Министерство на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване, както и безплатно лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус.  Прилагането на антиретровирусна терапия удължава живота на пациентите и подобрява качеството им на живот. Към 31 октомври 2024 г. общо 2 532 лица с ХИВ се проследяват в лечебните заведения за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, а 2 497 (98,6%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия. Осигурени са всички необходими тестове и консумативи.

Желаещите да проверят своя ХИВ статус могат да го направят на ул. „Кирил и Методий“ № 57, КАБКИС (Кабинет за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН) към РЗИ-Добрич, стая 115, тел. 058/60 46 13. Кабинетът работи от понеделник до петък, от 8:30 до 16:00 часа.

Според информацията от РЗИ, вирусът на СПИН (ХИВ) се намира в повечето телесни течности на заразен човек, но само в кръвта, спермата и вагиналния секрет количеството на вируса е достатъчно, за да доведе до заразяване. Това означава, че инфекцията може да се предаде по следните начини:

  1. Полов път – чрез сексуален контакт със заразен човек, ако не се използва презерватив. Това важи за всички видове сексуални контакти, включително анален и орален.
  2. Кръвен път – чрез използване на общи игли, спринцовки или нестерилни инструменти за пиърсинг, татуировки или зъболечение. В съвременните медицински и козметични кабинети се използват стерилни инструменти, но е важно да се уверите в това преди процедурата.
  3. Вертикален път – от заразена майка на детето по време на бременност, раждане или кърмене.

Заразяването с вируса на СПИН е невъзможно при целувка, прегръдка, масаж, използване на общи тоалетни, докосване, кашляне, използване на едни и същи дрехи или ухапване от насекоми.

Към момента няма лекарство или ваксина срещу СПИН. Единственият сигурен начин за предпазване е използването на презерватив при сексуален контакт, което гарантира безопасен секс и намалява риска от заразяване, припомнят от РЗИ.