2 декември – ООН отбелязва Международния ден за премахване на робството

Съвременното робство включва форми като заробване на длъжници, насилствени бракове и трафик на хора

Дек 2, 2024 - 09:34
 0
2 декември – ООН отбелязва Международния ден за премахване на робството

На 2 декември ООН отбелязва Международния ден за премахване на робството – дата, утвърдена през 1949 г. с решение на Общото събрание на организацията. Денят има за цел да подчертае глобалната борба срещу всички форми на робство и да напомни за усилията по премахването на тази ужасяваща практика.


Робството е социално-икономическа система, при която хората са третирани като собственост, лишени от лична свобода и принудени да работят без заплащане. Робите могат да бъдат придобивани чрез залавяне, покупка или раждане и нямат право на самостоятелно придвижване или отказ от работа.

Макар робството да е осъждано още в древността, то остава широко разпространено през вековете. Едва през 20-ти век, с приемането на Международния пакт за граждански и политически права, робството е официално забранено във всички държави. Последната страна, която го премахва, е Мавритания през 1981 г.

Въпреки тези стъпки, съвременното робство остава сериозен проблем. По данни на експерти между 20 и 36 милиона души по света днес живеят в условия на някаква форма на робство. Това включва заробване на длъжници, нови форми на крепостно право, експлоатация на деца като войници, принудителен труд на домашни прислужници, насилствени бракове и трафик на хора, особено на жени и деца за сексуална експлоатация.

Денят за премахване на робството ни напомня за необходимостта от постоянни усилия за защита на човешките права и премахване на всички форми на експлоатация в съвременния свят.