9 декември - Международен ден за борба с корупцията

Конвенцията на ООН срещу корупцията: Глобален инструмент за прозрачност и отчетност

Дек 9, 2024 - 09:56
 0
9 декември - Международен ден за борба с корупцията

От 2004 г. на 9 декември светът отбелязва Международния ден за борба с корупцията. Провъзгласен е за такъв от Общото събрание на ООН на 21 ноември 2003 г. 


Конвенцията, подписана от 140 държави, включително България, има за цел да мобилизира глобални усилия срещу корупцията. Нашата страна ратифицира Конвенцията през 2006 г., като се ангажира да прилага принципите ѝ за прозрачност, отчетност и антикорупционни мерки.

Основната идея на Международния ден за борба с корупцията е да привлече вниманието към глобалните проблеми, свързани с корупцията, и да подчертае важността на Конвенцията на ООН като ключов инструмент в борбата срещу това явление.

Корупцията е като сложно социално, икономическо и политическо явление, което засяга всички страни, независимо от нивото на развитие. Корупцията забавя икономическото развитие, подкопава държавните институции и подхранва конфликти. Често тя е основна причина за конфликти, като подкопава върховенството на закона, увеличава бедността и улеснява незаконното използване на ресурси.

Предотвратяването на корупцията, укрепването на прозрачността и ефективността на институциите са ключови за устойчивото развитие. На този ден в много страни по света се провеждат събития като конференции и демонстрации, насочени към борба с корупцията.

В България Международният републикански институт (IRI) стартира програма за борба с корупцията в 10 общини през 2021 г., която през 2023 г. е разширена с още 5 общини, сред които е и община Добрич.