Международен ден за правата на човека – 10 декември
Всеобщата декларация за правата на човека е преведена на над 375 езика като остава най-превежданият документ в света
На 10 декември светът отбелязва Международния ден за правата на човека – празник, свързан с една от най-значимите инициативи на Организацията на обединените нации (ООН). Именно на тази дата през 1948 г. Общото събрание на ООН приема Всеобщата декларация за правата на човека, която поставя основите на съвременните стандарти за човешко достойнство, свобода и равенство.
Всеобщата декларация, преведена на над 375 езика, остава най-превежданият документ в света. Тя не само определя основните права на всеки човек, но и конституира глобалната концепция за правата и свободите. Основните принципи на документа включват правото на живот, свобода и сигурност, отхвърлянето на робството и изтезанията, свободата на мисълта, религията и изразяването, както и социални, икономически и културни права.
Историята на моралните и правни основи, заложени в декларацията, може да бъде проследена до философите на Просвещението и основополагащи документи като Женевската конвенция от 1864 г. и Хагската конвенция от 1899 г. След Втората световна война, Всеобщата декларация поставя принципите на човешките права в центъра на международното право.
През 1950 г. ООН обявява 10 декември за Международен ден за правата на човека, като повод да се подчертае важността на декларацията и да се насърчи разпространението на знания за човешките права. Днес тази дата се отбелязва с множество инициативи по целия свят, които включват образователни програми, конференции и кампании за информираност.
България също играе активна роля в утвърждаването на човешките права. Конституцията на Република България от 1991 г. интегрира основните европейски стандарти за защита на гражданите. Освен това страната е ратифицирала ключовите международни конвенции за права и свободи. От 2005 г. омбудсманът на Република България активно работи за защита на правата на хората, с акцент върху децата, хората в неравностойно положение, правото на образование и здравеопазване.