Шофьорите могат лесно и бързо да установят срока на валидност на своите винетки
Националното тол управление апелира потребителите при купуване на е-винетка да използват сайта БГТОЛ или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ
На 1 януари 2025 г. изтича валидността на около 12 000 годишни електронни винетки за леки автомобили, а през месеците януари и февруари изтичат още над 723 000. Важно е за всеки шофьор да провери срокът на валидност на винетката, която е закупил, за да избегне санкции.
Всеки шофьор може лесно да провери дали винетката на неговото превозно средство е активна, както и до кога е валидна, чрез онлайн платформата на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). На сайта www.bgtoll.bg, от бутон „Проверка на винетка“, е необходимо да се въведе регистрационният номер на автомобила, както и държавата, в която той е регистриран. След като тези данни бъдат въведени, системата ще покаже информация за срока на валидност на винетката, независимо откъде е била закупена - дали от обектите на АПИ или от търговската мрежа на партньорите на агенцията.
Статусът на винетката може да бъде:
- „активен“, ако винетката е в срок;
- „с изтекъл срок“, ако винетката вече не е валидна;
- „неизползван“, ако винетката е закупена с отложен старт, т.е. тя ще започне да важи след 30 дни от началната дата на валидност.
Цената на винетката за 2025 година остава без промяна и е както следва:
- Годишна винетка за леки автомобили – 87 лв.
- Тримесечна винетка – 48 лв.
- Месечна винетка – 27 лв.
- Седмична винетка – 13 лв.
- Уикенд винетка – 9 лв.
Шофьорите могат да закупят електронна винетка по различни канали:
- Сайтът на АПИ – www.bgtoll.bg и мобилното приложение на агенцията.
- На гише – в търговските обекти на АПИ, разположени в основните гранични контролно-пропускателни пунктове и в 27-те областни пътни управления в страната.
- Терминали за самотаксуване – разположени на 464 точки в страната.
- Партньорски сайтове – като www.vinetki.bg, www.tollpass.bg и други.
- Мобилни приложения – на различни платформи като ОББ, TollPass, Phyre и други.
Важно е потребителите да бъдат внимателни при попълването на регистрационния номер на автомобила, както и при избора на правилната категория винетка, тъй като неправилно попълнената информация може да доведе до невалидност на винетката.
При закупуването на електронна винетка е важно да се проверят всички данни, които се въвеждат в системата, за да се уверите, че те са коректни. Отговорността за точността на предоставената информация е на собственика или ползвателя на превозното средство. Погрешно попълнени данни могат да доведат до неизпълнение на задължението за платена винетка, което води до санкции.
Необходимо е също така да се има предвид, че когато се въвеждат символи от регистрационния номер на превозното средство, те трябва да съвпадат с тези, изписани върху табелата на колата. Буквите „О“ и нулата „0“ не трябва да се бъркат, тъй като имат различно значение в системата.
Със започването на новата година е важно да се уверите, че винетката ви е в срок, за да избегнете допълнителни разходи и санкции.