Днес отбелязваме Международния ден на човешката солидарност

Единство и сътрудничество като ключ към справедлив и устойчив свят

Дек 19, 2024 - 08:36
 0
Днес отбелязваме Международния ден на човешката солидарност

На 20 декември светът отбелязва Международния ден на човешката солидарност, учреден от Организацията на обединените нации (ООН). Този ден напомня за значимостта на солидарността като универсална ценност, която трябва да бъде в основата на международните отношения и сътрудничество през XXI век.


Инициативата за отбелязване на Деня на солидарността започва през 2005 г., когато Общото събрание на ООН приема резолюция, определяща солидарността като ключов принцип за решаване на глобалните предизвикателства. Първото официално честване се провежда през 2006 г.

Още през 2002 г. е създаден Световен фонд за солидарност, чиято цел е да подпомогне борбата с бедността и да насърчи социалното развитие в най-уязвимите региони. Този фонд е част от Програмата за развитие на ООН, насочена към подпомагане на най-бедните и засегнати слоеве на населението.

Денят на солидарността е тясно свързан с Декларацията на хилядолетието, приета през 2000 г. Тя поставя амбициозни цели в области като мир, сигурност, устойчиво развитие, опазване на околната среда, демокрация и права на човека. Държавите-членки на ООН се ангажират да работят заедно за преодоляване на глобалните предизвикателства и за изграждане на справедлив и устойчив свят.

Защо солидарността е важна?

  • Справяне с бедността: Солидарността осигурява рамка за съвместни усилия в подкрепа на социално слабите и уязвимите групи.
  • Устойчиво развитие: Насърчаването на солидарността е от съществено значение за постигане на Целите за устойчиво развитие на ООН.
  • Глобално единство: Солидарността укрепва връзките между народите и държавите, като насърчава разбирателството и сътрудничеството.

На този ден по света се провеждат кампании, събития и инициативи, насочени към повишаване на осведомеността за значението на солидарността. Организации, институции и граждански общества работят заедно за насърчаване на толерантността, социалната справедливост и взаимната подкрепа.