Прогноза за селското стопанство в ЕС до 2035 г.: Намаляване на зърнените култури и растеж на соята и бобовите растения

Причина за това изменение е по-ниското търсене на зърнени култури за фураж и биогориво

Дек 27, 2024 - 13:01
 0
Прогноза за селското стопанство в ЕС до 2035 г.: Намаляване на зърнените култури и растеж на соята и бобовите растения
pixabay

Селскостопанският сектор в страните от Европейския съюз ще остане устойчив, адаптирайки се към трайните предизвикателства на изменението на климата, опасенията за устойчивост и променящото се потребителско търсене.


Това сочи докладът за селскостопанските перспективи на общността, който публикува Европейската комисия. От него става ясно, че ЕС ще продължава да бъде нетен износител на селскостопански храни, но забележимите секторни промени включват спад в общото производство на месо, стабилизиране на производството на зърнени култури, производството на мляко ще достигне плато, очаква се увеличение на броя на домашните птици и производството на варива. Документът показва също така подобрения за няколко екологични и климатични показатели.

Очаква се макроикономическата среда да бъде стабилна, а инфлацията да се върне към целевото ниво от 2%. Потреблението на месо леко да намалее, главно на говеждо и свинско месо, докато потреблението на растителни протеини ще нарасне. Прогнозите сочат консумацията на млечни продукти да остане стабилна, като тук се предвижда промяна на навиците на потребителите.

Частични промени ще има и при използването на обработваемата земя в ЕС към 2035 г. Прогнозира се пренасочване на земеползването от зърнени култури и рапица към соя, други маслодайни семена и бобови култури. Причина за това изменение е по-ниското търсене на зърнени култури за фураж и биогориво. Има голяма вероятност градините с трайни насаждения да се увеличат, докато постоянните пасища и угарите може да останат стабилни.

Добивите от зърно и маслодайни семена ще се увеличат незначително до 2035 г., благодарение на положителното развитие на прецизното земеделие, цифровизацията и подобреното здраве на почвата. Производството на зърнени култури се очаква да бъде движено от царевица и ечемик, а производството на пшеница се очаква да се повиши след спад през 2024 г.
В млечния сектор ще настъпи моментът, в който спадът в стадото на млечните крави вече няма да се компенсира от ръста на добива на мляко. Очаква се производството на мляко в ЕС да намалее.

Прогнозата сочи също така, че общото производство на месо в ЕС ще намалее. Заради по-строгите регулаторни изисквания и ниска рентабилност се предвижда производството на говеждо месо да се свие, поради ограниченото предлагане и високите цени.

Потреблението на свинско месо също ще намалее поради опасения за устойчивостта, докато потреблението на птиче месо ще нарасне заради по-ниската цена и положителния здравословен имидж. Консумацията на овче и козе месо ще продължава да бъде стабилна поради устойчивите модели на потребление, свързани с културните традиции.

Източник: agri.bg