Днес празнуваме Йордановден!

С хвърляне на кръста, кръщена вода и обичаи, пазещи дълбоки християнски традиции

Януари 6, 2025 - 08:32
 0
Днес празнуваме Йордановден!
Радио 999

На 6 януари Православната църква отбелязва Богоявление, наричано от българите и Йордановден, Водокръщи, Мъжки водици (в някои райони). Тогава имен ден празнуват всички, носещи имена, произлизащи от „Бог“, както и варианти, свързани с Йордан – Дана, Божан, Йордан, Йорданка, Данчо, Боян, Богдан, Богдана, Боголюб, Боголюба, Божана.


Според християнското предание именно тогава Йоан Кръстител е потопил във водите на река Йордан своя братовчед Исус Христос. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух се спуснал над Христос под формата на гълъб. Така празникът получава името Богоявление и се чества с тържествена литургия и водосвет.

Един от най-разпознаваемите обичаи в този ден е хвърлянето на кръста във вода – река, езеро или дори морето. След като свещеникът го хвърли, ергените и всички, желаещи да премерят смелостта си, скачат в ледените води, за да го извадят. Смята се, че онзи, който пръв го улови, ще е здрав, късметлия и уважаван през цялата година. По стар обичай този младеж обикаля селището, носейки кръста, а хората го даряват с различни подаръци.

Народната традиция отдава голямо значение на кръстената вода, която се смята за целебна и пречистваща. Рано сутринта младите моми и невести отнасят домашните икони и палешника (с който са кадили трапезата на коледните вечери) до близката река или поток, за да ги окъпят в осветените води. Вярва се, че този ритуал допринася за бялото и плодородно жито през годината. Момите също измиват лицето и ръцете си, за да бъдат свежи и хубави, а именниците се окъпват за здраве.

С освещаването на водата в този ден се слага край на т.нар. „мръсни дни“ (започнали на Коледа), а от Йордановден до Заговезни идва сезонът на сватбите и годежите. Същевременно, на 6 януари се благославят и бойните знамена на Българската армия, наричани „светини“ заради изобразения на тях кръст и надписа „С нас е Бог“. Счита се, че чрез този ритуал Божията сила и закрила ще обгрижват всички, които служат под тези знамена.

Днес Богоявление продължава да бъде сред най-тачените християнски празници в България – хора от малки и големи населени места се събират на бреговете на реки и язовири, за да присъстват на хвърлянето на кръста, а младите мъже се състезават да го извадят от студените води, вярвайки, че ще си осигурят крепко здраве и много успехи през цялата година.

Ако на Йордановден времето е сухо и студено, ще имаме благодатна и плодородна година. Ако кръстът, пуснат във водата, замръзне, също се очаква добър берекет. А щастливецът, успял да улови кръста, е смятан за закрилян и благословен през идните месеци. Народното поверие твърди, че през нощта преди празника небесата се разтварят и всеки праведник, който ги зърне, получава сбъдване на желанията си.

На същата дата се извършва и освещаването на знамената на Българската армия, върху които се вижда свещеният кръст и думите „С нас е Бог“ – символи на доблест, вярност и чест. Чрез този ритуал Божията благодат се измолва да води българските воини и да закриля страната.