Европейско финансиране за операторите в риболова
Стартира прием на проектни предложения по процедура „Подкрепа за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова“
С бюджет от 3 538 601лв. тя е насочена към инвестиции на борда на риболовните кораби, в подобряване на условията за труд, ремонт на кораби, диверсификацията на дейности и др. По процедурата приоритет на подпомагане ще са проекти на оператори, представители на дребномащабния крайбрежен риболов.
Допустими кандидати са физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон, развиващи дейност в сектор „Рибарство“. Те трябва да са собственици на риболовен/ни кораб/и или имат правно основание за ползване за срок не по-малък от 7 години от датата на подаване на проектното предложение. Необходимо е да притежават валидно разрешително за извършване на стопански риболов, съгласно Закона за рибарството и аквакултурите;удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми; и да са регистрирани в Регистъра на риболовните кораби на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Безвъзмездната финансова помощ за един проект е от 6 000 лв. до 450 000 лв. Съфинансирането е до 100% за риболовните кораби от дребномащабния крайбрежен риболов, до 75% за дейности насочени към подобряване на здравето, безопасността и условията на труд на борда на риболовните корабии до 50% за всички останали.Подпомагането по процедура не представлява държавна помощ.
Средствата ще се предоставят за подобряване безопасността и сигурността на риболовния кораб; енергийна ефективност и декарбонизация на риболовните кораби;иновативни инвестиции на борда на корабите; диверсификация и др.
Допустими са разходи зазакупуване на нови машини, оборудване и съоръжения; строително-монтажни работи; за ледогенератори, хладилни камери и други видове техника за охлаждане; за оборудване на център за първа продажба на продукти от риболов; закупуването на специализирани транспортни средства; обновяване/ремонт/подмяна на кораба, обучения и др. Допустими за финансиране са и предварителни разходи за закупуване на ноу-хау, патентни права и лицензи; за подготовка и изпълнение на проектите,инженерни проучвания, оценки, анализи и изготвяне на технически/работен и/или технологичен проект;и закупуване на земя.
Процедурата е с три крайни срока за кандидатстване: до 17:00 часа на 6 март 2025 г.; втори краен срок до 17:00 часа на 6 април 2025 г.; трети краен срок 17:00 часа на 6 май 2025 г. Подаването на проектното предложение се извършва по електронен път чрез системата ИСУН 2020.