Днес е Бабинден – празникът на акушерките и родилната помощ
Отбелязва се всяка година на 8 януари, а по стар стил датата е била 21 януари
На 8 януари честваме Бабинден – празник, който почита бабите-акушерки, грижили се за раждането на новия живот. В миналото тези опитни жени играели ключова роля в живота на всяка родилка, а празникът е израз на благодарност към тях и символ на здраве и плодородие.
Денят започва рано сутринта, когато бабата-акушерка обикаля домовете на децата, които е изродила. Тя носи червени и бели конци, които връзва на ръчичките им за здраве, както и малки дарове – вълна, с която прави брада за момчетата и коса за момичетата. Тези символични жестове са пожелание децата да остареят здрави и побелели.
След като бабата посети всички домове, тя се подготвя да приеме младите майки, които идват да „полеят“ ритуално ръцете ѝ. Те носят сапун, пешкир с завързана пара, както и домашно приготвени лакомства като погачи, сирене и ракия. Поливането се извършва под плодно дърво, за да се осигури здраве и плодородие. Сапунът, оставен да се хлъзне по ръцете на бабата, е символ на лекото раждане.
Основен момент на Бабинден е обредното къпане. Първо бабата къпе децата, а след това жените отвеждат самата баба до река, кладенец или чешма, за да я окъпят. Всички участнички носят украшения от червени чушки, вълна и пуканки, което придава на ритуала колорит и символика. По пътя жените се закачат с мъжете, като ги щипят или свалят шапките им, изисквайки откуп – често под формата на ракия или вино.
На обяд всички се събират около богата трапеза, където основни ястия са баница, варена кокошка, свинско със зеле и домашно вино. Жените пеят песни, играят хора и се шегуват, а бабата прекадява трапезата с жар и билки, за да донесе здраве и благополучие.
Празникът завършва с шумно веселие, в което понякога се включват и мъжете. Бабата се превръща в център на вниманието, води хорото, а на гърба ѝ често се закача символична цедилка с бебе.
С модернизацията на обществото част от традициите са изчезнали, но празникът продължава да се отбелязва, особено в малките населени места. Днес той е обявен и за Ден на родилната помощ, посветен на акушерките и лекарите, които продължават мисията да даряват живот.