По-малко българчета през 2024 – спад в ражданията с над 1000 деца
722 бебета в Добрич, Сливен с най-висока раждаемост – каква е демографската реалност?
През 2024 г. в България са се родили 50 673 бебета, според данни на Министерството на здравеопазването, базирани на информация от родилните отделения. Броят е предварителен, тъй като не включва децата, родени извън болниците или в болници, които не са обновили данните си. Окончателната статистика ще бъде представена през април от Националния статистически институт.
През последните 30 години броят на новородените у нас намалява драстично. През 1990 г. са се родили над 100 000 бебета, но през 2000 г. тази цифра вече е с 30 000 по-малко. През 2010 г. има леко увеличение с 2000 новородени, но оттогава броят отново спада, като през 2020 г. пада под 60 000 за първи път.
Въпреки спадащия абсолютен брой раждания, коефициентът на раждаемост (брой живородени деца на 1000 души) остава равен на този преди 20 години и дори е по-висок от средния за Европейския съюз. Това означава, че други фактори като миграцията и високата смъртност са причината за намаляването на населението.
На регионално ниво област Сливен оглавява класацията с най-висока раждаемост – 12,5 промила. В София и Ямбол раждаемостта е близо 10 промила. В 21 от 28 области обаче тя е под средната за страната. Най-ниски стойности се отчитат в Габрово, Перник и Смолян.
Цезаровото сечение, предпочитано от много майки през последните години, започва да губи популярност. През 2024 г. 45,5% от ражданията са извършени по този начин, в сравнение с 47% преди две години.
Повече от половината новородени са извънбрачно родени, но при над 80% от тях има данни за бащата, което показва, че родителите често живеят на съпружески начала.
Средната възраст на майките в България продължава да се увеличава, като първото дете вече се ражда средно на близо 28 години. В Сливен майките са най-млади със средна възраст 22 години, докато в София тя достига 31 години. Жените над 40 години са родили около 5% от бебетата за 2024 г., а толкова са и родените от непълнолетни майки. Интересното е, че докато броят на непълнолетните родилки намалява, броят на родилките над 40 години нараства.
Статистиката за раждаемостта у нас разкрива както предизвикателства, така и положителни тенденции. Въпреки намаляването на броя на новородените, раждаемостта спрямо броя на населението остава стабилна. Възрастта на майките продължава да расте, отразявайки промените в социалните и икономическите условия.
Източник: NOVA