Днес ромите празнуват Банго Васил – ромската Нова година
Празникът започва с богата трапеза и послания за здраве, късмет и ново начало
Банго Васил, или ромската Нова година, е най-важният празник за ромския етнос, честван на 14 януари по стар стил. Празникът, известен още като Василица, започва на 13 януари вечерта и обикновено продължава три дни. Той се отбелязва не само в България, но и в Сърбия, Северна Македония и други страни, като обединява ромите, независимо от тяхната религиозна принадлежност – православни и мюсюлмани.
Традицията е свързана с различни легенди, в които Банго Васил е символ на закрилник и спасител. Една от най-разпространените разказва как Свети Василий възстановява мост, разрушен от дявола, за да помогне на ромите да преминат безопасно. В друга легенда той е овчар, който спасява давещо се дете или приютява човек в нужда. Тези истории подчертават значението на състраданието и подкрепата в ромската култура.
Празникът започва с вечеря на 13 януари, известна като phari rat („тежка нощ“). Семействата се събират около богато украсена трапеза, която включва сърми, баница с късмети, питка, вино и ракия. Трапезата се прекадява и благославя, а близките си вземат прошка с целуване на ръка.
Смята се, че първият гост, който прекрачи прага на дома на 14 януари, определя каква ще бъде годината за семейството. Поздравът „Бахтало о Васили, бахтало Нево бреш“ („Да ви е честит Васили, да ви е честита Новата година!“) звучи във всеки дом.
Децата често минават през прага на дома и целуват ръка на по-възрастните, като получават благословии и дарове. Младите посещават домовете на близки и приятели, за да поднесат поздрави за празника.
Днес празникът се чества не само от ромската общност в България, но и от ромите в други държави.