Европейската програма „АЛМА“ ще подпомогне обучения и работа за младите хора

Индивидуален подход за включване на уязвимите млади хора в трудовия пазар чрез обучение, консултиране и стажуване в ЕС

Януари 20, 2025 - 09:50
 0
Европейската програма „АЛМА“ ще подпомогне обучения и работа за младите хора
pixabay

Европейският социален фонд предоставя финансова подкрепа за програма „АЛМА“ (Aim, Learn, Master, Achieve), насочена към подобряване на възможностите за включване на уязвимите млади хора на възраст от 18 до 29 години в трудовия пазар. Програмата е част от Програмата за развитие на човешките ресурси 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 3 млн. лв.


Програмата „АЛМА“ е насочена към млади хора, които са неактивни в образованието или обучението, нямат професионален опит и квалификация, са продължително безработни, имат увреждания или напускат резидентни услуги. Чрез индивидуален подход, включващ обучение, консултиране и стажуване в приемащи организации в други държави-членки на ЕС, програмата цели да подпомогне тези младежи да се интегрират успешно в трудовия пазар.

За участие в програмата допустими са работодатели, социални партньори, неправителствени организации, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и субекти на социалната и солидарна икономика. Задължително е проектното предложение да включва един асоцииран партньор от държава-членка на ЕС, различна от Република България. Това могат да бъдат работодатели, неправителствени организации, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и Агенция по заетостта като втори асоцииран партньор. По преценка на кандидатите, в проекта могат да се включат и партньори от България.

Всяко проектно предложение включва три фази:

  1. Подготвителна фаза: Идентифициране на участниците в проектните дейности, изготвяне и изпълнение на индивидуални планове от мерки за участие и подготовка на младежите.
  2. Мобилност: Асоциираният партньор по проекта подпомага и осигурява стаж на участниците в чужбина за период от 2 до 6 месеца.
  3. Последваща фаза: Подкрепа на младежите за намиране на възможности за заетост в България след завръщането им.

Безвъзмездната финансова помощ за един проект е до 586 749 лв. за кандидати от слабо развити региони и до 183 300 лв. за Югозападния район за планиране. Не се изисква съфинансиране от страна на кандидата. Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15 май 2025 г., 17:00 часа. Подаването на проектното предложение се извършва по електронен път чрез системата ИСУН 2020, използвайки Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на https://eumis2020.government.bg. Документите за кандидатстване са публикувани на www.eufunds.bg и https://eumis2020.government.bg.

Екипът на Областен информационен център - Добрич е подготвил кратка презентация по процедурата, която е публикувана във Фейсбук страницата на Центъра на следния линк: https://s.shopeee.com/W4jP. Тази презентация предоставя подробни инструкции и съвети за успешно кандидатстване.

 Гражданите и организациите, заинтересовани от програмата, са насърчени да представят своите проектни предложения до 15 май 2025 г., за да се възползват от предоставените възможности и да допринесат за по-добро бъдеще на младите хора в България.