ОДБХ – Добрич: В областта няма опасност от шарка, но са установени две положителни проби за Африканска чума по свинете
Това стана ясно по време на днешното заседание на Областната епизоотична комисия
Днес в Областна администрация Добрич се проведе заседание на Областната епизоотична комисия, свикано от областния управител Румен Русев в изпълнение на указания от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
На заседанието присъстваха заместник-областният управител Живко Желязков, директорът на Областна дирекция „Безопасност на храните“ (ОДБХ) – Добрич д-р Стеляна Генчева, представители на местните власти и други заинтересовани страни.
Областният управител подчерта, че основната задача на комисията е да бъдат набелязани ефективни мерки за контрол с цел предотвратяване на свободното движение на животни по пътните артерии в и извън населените места. Той призова към повишено внимание, за да не се допускат трагични инциденти, като този, случил се наскоро в област Кюстендил.
По време на заседанието д-р Илиан Славов от ОДБХ – Добрич представи актуалната епизоотична обстановка, която по негови думи в момента е спокойна. Ветеринарният лекар съобщи, че няма регистрирани случаи на шарка по дребни преживни животни, а обстановката по отношение на Инфлуенца по птиците също е под контрол. За изминалата седмица обаче са отчетени две положителни проби за Африканска чума по свинете при диви прасета, като всички необходими мерки са предприети.
Юрисконсултът на ОДБХ – Добрич, г-жа Донка Маринова, запозна присъстващите с мерките, разписани в Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), които целят да се предотврати свободното движение на животни. Тя припомни, че кметовете и кметските наместници до 20 октомври ежегодно трябва да извършват инвентаризация на регистрираните животновъдни обекти, както и на така наречените „задни дворове“, като съставят списъци с вида и броя на отглежданите животни.
Освен това, според нормативната база, сред задълженията на местната власт са:
- Поддържане на публичен регистър на домашните кучета, както и на кучета, които придружават селскостопански животни при паша и водопой.
- Осигуряване на подходящ терен за загробване на животни при възникване на заразни огнища.
- Райониране на пасищата и водоемите, като се гарантира, че те няма да бъдат използвани от неидентифицирани животни.
Във връзка с обсъжданите мерки, областният управител Румен Русев предложи създаването на Междуведомствена комисия, по примера на област Кюстендил. В нея ще бъдат включени представители на различни институции, а задачата ѝ ще бъде ежеседмичен контрол и проверки за спазване на мерките срещу свободното движение на животни.
Предложението беше подкрепено от секретаря на Областната епизоотична комисия и директор на ОДБХ – Добрич, д-р Стеляна Генчева, като се очаква скоро да започне неговото изпълнение.
Източник: Пресцентър – Областна администрация Добрич