Днес Православната църква почита св. Григорий Богослов
Имен ден днес празнуват Григор, Гриша, Григорена, Григория, Горан
Св. Григорий Богослов, наричан още Григорий Назиански, е изтъкнат християнски мислител и един от най-забележителните отци на Църквата. Роден е в семейството на епископа на град Назианз, което му осигурява силна духовна опора и достъп до отлично образование. Още в ранните години той проявява буден ум и стремеж към познание, като учи във водещи образователни центрове – Назианз, Кападокия, Александрия и Атина. В гръцката столица среща св. Василий Велики, с когото го свързва дълбоко приятелство и сходни богословски възгледи.
През 361 г. Григорий е ръкоположен за свещеник (презвитер), но скоро след това прекарва известно време в пустинята заедно с Василий, търсейки уединение и духовно усъвършенстване. Впоследствие се завръща, за да подпомага християнските общности в Назианз, а по-късно приема назначение като епископ на град Сасим. Служението му съвпада с период, в който Църквата се бори срещу редица ереси. Именно поради уменията му на блестящ оратор и защитник на православното учение, през 379 г. е поканен да заеме архиепископския пост в Константинопол.
Един от най-големите приноси на Григорий Богослов е формулирането на учение за богочовешката същност на Иисус Христос. Той подчертава, че Христос е едновременно истински Бог и истински човек, без да се губят нито божествената, нито човешката природа. Григорий участва активно във Втория вселенски събор през 381 г., където се утвърждава доктрината за Светата Троица. Богословските му текстове – известни като „Слова за богословите“ – оказват дълбоко влияние върху следващите поколения църковни автори и защитници на православието.
След дълги борби с разпространяващите се ереси и политическите сътресения в империята, Григорий се оттегля и прекарва последните си дни в спокойствие и писателска дейност. Паметта му се почита на 25 януари (7 февруари), а мощите му имат драматична история – през вековете са пренасяни в Константинопол, част от тях попадат в Рим по време на Четвъртия кръстоносен поход, а накрая биват върнати в квартала „Фенер“, където се съхраняват в Патриаршеската катедрала „Св. Георги“. Друга част от мощите на светеца са положени в църквата „Св. Григорий Богослов“ в Неа Карвали, близо до Кавала в Гърция.