Днес е Световният ден против тормоза в училище
В България той се отбелязва от 2012 година насам - деца от цялата страна обличат розови тениски, за да символизират своята позиция и да кажат заедно: “Не на насилието в училище”

Всяка година, в последната сряда на месец февруари, се отбелязва Денят за борба с тормоза в училище, известен още като Ден на розовата фланелка. На този ден участниците, носейки розово, изразяват своето неприемане на агресията, тормоза в училищната среда.
Инициативата произлиза от 2007 г., когато два деветокласници в Канада застанаха зад своя приятел, подложен на подигравки и унижения заради носенето на розово поло. На следващия ден Дейвид Шепърд и Травис Прайс купиха и раздадоха 50 розови тениски в подкрепа на тормозения им съученик. С времето, чрез носенето на розова риза, тениска или панделка на ревера, този ден се превърна в символ на солидарност и насърчаване на ненасилието в училищата.
Изследвания, проведени от Института за изследване на населението и човека в сътрудничество с УНИЦЕФ, показват, че учениците в България са сред първите десет от общо 43 страни, засегнати от училищен тормоз. Отчуждеността, ниските успехи и агресивните поведения в училище допринасят за рисковите навици сред младежите.
Насилието може да е физическо, психическо и емоционално, но без значение от неговата форма, то винаги е травмиращо за детската психика и здраве.
Как да разпознаем тормоза в училище:
- Физическо насилие: Удари, бутане или други форми на физическо нараняване.
- Вербални обиди: Подигравки, обиди, заплахи или оскърбителни коментари.
- Социална изолация: Намерено изключване от групови дейности или социална изолация от връстници.
- Кибертормоз: Използване на социалните мрежи за разпространение на обидни съобщения или слухове.