Рапицата в Добричко възстановява позиции след няколко трудни години

Добрата почвена влага в чернозема подкрепи развитието на маслодайната култура

Март 28, 2025 - 15:07
 0
Рапицата в Добричко възстановява позиции след няколко трудни години
pixabay

През настоящата стопанска година площите с рапица в Добричка област са близо 69 000 дка, което е значително увеличение в сравнение с предходната година, когато са били 31 000 дка. Причината за този подновен интерес към културата е практична и обяснима - наличие на достатъчно почвена влага през есента на 2024 г., което доведе до подходящи условия за сеитба и развитие на посевите.


Зимните месеци в Добруджа също бяха неочаквано добри заради падналите дъждове и снегове. Всичко това позволи качествени подготовки на почвата и най-вече оптимални срокове за сеитбата.

Резултатът е, че рапицата постави своеобразен рекорд и в момента в областта има повече от двойно повече посеви в сравнение с година по-рано.

Рапицата е капризна култура, която изисква много грижи, особено по време на сеитба. Липсата на дъждове през есента и ниските температури без снежна покривка през зимата могат да доведат до провал на посевите. Много стопани от региона са се отказали от отглеждането на тази култура именно поради високите рискове, свързани с климатичните промени и натрупването на загуби след разораване на провалените площи.

Последното доказателство са пропадналите през 2024 г. 8000 дка с маслодайната култура. Мнозина пострадаха сериозно и през 2018 г., когато от близо 190 000 дка с рапица оцеляха 130 000 дка. Така 60 000 дка трябваше да бъдат разорани и презасети с пролетни култури. През следващата стопанска година площите с рапица не достигнаха дори 30 000 дка.  

238 кг/дка е средният добив от рапица в Добричка област през 2024 г. Година по-рано кампанията по прибиране на рапичното зърно е приключила средно с 267 кг/дка от общо 45 000 дка.

Източник: ​Agri.bg