1 април – Денят на шегата и смеха
Празник без официален статут, но с универсално послание: смей се!

Днес отбелязваме 1 април – Денят на шегата, познат още като Международен ден на хумора и лъжата. Това е денят в годината, в който социалните норми временно се огъват в името на усмивките, а шегите са не само позволени, но и очаквани. Няма нужда от подаръци, тържествени слова или официални церемонии – всичко, от което се нуждаем, е добро настроение и малко въображение.
Макар и да не е официален празник, 1 април се чества в десетки държави по света, включително и в България. Хората си правят безобидни номера, поднасят изненади и подвеждащи новини, а целта е една – да се разсмее някой, дори за малко.
Произходът на този шеговит ден не е напълно изяснен, но най-разпространената теория ни отвежда във Франция през XVI век. С въвеждането на Грегорианския календар, началото на новата година се премества от 1 април на 1 януари. Част от населението обаче продължило да празнува по стар стил, което предизвикало подигравки от страна на другите – такива хора били наричани „априлски глупаци“ и често били жертви на различни закачки.
С времето това се превърнало в традиция – на 1 април да се правят шеги и да се подвеждат хората с измислени истории. Оттам започва и играта с фалшиви новини, които медиите, а днес и социалните мрежи, разпространяват с намигване към аудиторията си.
Интересни факти, които (може би) не знаете:
-
През 1957 г. BBC излъчва репортаж за "спагетени дървета", на които хората в Швейцария берат спагети. Много зрители повярвали и дори се обаждали с въпроси как могат да си отглеждат такива у дома.
-
В Швеция и Норвегия на 1 април традиционно вестниците публикуват една фалшива новина, а читателите се забавляват в опит да я открият.
-
В някои части на Великобритания съществува неписано правило – шеги могат да се правят само до обяд. След това не само не е забавно, но се счита и за лош вкус.
-
В Индия, въпреки че празникът няма историческа основа там, 1 април добива популярност сред младите хора в големите градове, особено в социалните мрежи.
-
През 1996 г. "Taco Bell" обявява, че е купила "Камбаната на свободата" (Liberty Bell) във Филаделфия и я преименува на "Taco Liberty Bell". Хиляди се възмущават... преди да разберат, че е шега.ю
- Google почти всяка година пуска фалшива „новина“ или нов продукт на 1 април. Примери са Google Nose (търсене по миризма), Google Gnome (умен градински джудж), а през 2013 г. дори обявиха, че YouTube ще бъде закрит. Всички кампании са придружени от реалистични видеа и реклами.
Честит Ден на шегата! Усмихвайте се – днес никой няма да ви пита „сериозно ли говориш?“