Защита на демокрацията с активно участие и приобщаващо управление в общностите
От 25 до 27 март 2025 г. се проведе 48-та сесия на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа

На заседанията в пленарна зала, в Камарата на местните власти, на трите комисии по мониторинг, по управление, по социално приобщаване и човешко достойнство, както и на заседания на политическите групи, участие взеха членове на националната ни делегацията в Конгреса, кметовете на общините Каварна, Венец, Мирково и Созопол - Елена Балтаджиева, ръководител на делегацията, Нехрибан Ахмедова, Цветанка Йотина и Тихомир Янакиев.
Дневният ред на тридневната сесията включваше дебати по темите за местната и регионална демокрация в света, за насилието над жените в политиката, за сексуалното насилие в конфликтни зони, с участието на Нейно Кралско Величество Великата херцогинята на Люксембург, за агресивната война на Руската федерация срещу Украйна и възстановяването, приносът на Конгреса към Втората световна среща на върха на ООН за социално развитие.
В Камарата на местните власти се състоя тематичен дебат в защита на околната среда и ролята на местните изборни представители, Членовете на Конгреса обсъдиха и приеха мониторинговите доклади по прилагането на Европейската харта за местното самоуправление на Лихтенщайн, Сан Марино, положението на местната и регионална демокрация в Грузия, както и наблюдението на местните избори в Черна гора, Румъния и Босна и Херцеговина.
В пленарна зала, се разискваха и темите за външното влияние в изборните процеси на местно и регионално ниво, водните ресурси под натиск, към по-добро местно и регионално управление, ролята на местните и регионални власти в борбата с трафика на хора с цел трудова експлоатация, както справянето с бездомността в градовете и общините.
Спешен дебат се състоя, в последния ден, но не на последно място, по въпросите за отстраняването от длъжност на кметове в Турция, като по темата бе приета и декларация.
На заседанието на комисията по социално приобщаване и човешко достойнство, след проведените избори в първия ден на сесията, членовете избраха за свой председател Zania Rehman, Великобритания, както и първи заместник-председател – Joanne Louise Laban от Обединеното кралство Великобритания, и пети заместник-председател на комисията - Angela Dorn, Германия. В Камарата на местните власти, също се проведоха избори на следващия ден, в резултат на които за седми заместник-председател на камарата бе избран Joris Bengevoord, Нидерландия.
Сесията бе открита от президента на Конгреса Марк Кулс, който в своето обръщение към делегатите подчерта, че Европа отговаря с желание за единство и силна решимост да подкрепи Украйна. В изказването си президентът сподели, че демокрацията е застрашена не само в Европа, но и навсякъде по света и може да бъде защитена чрез активно гражданско участие и приобщаващо управление в общностите. Президентът в изказването си заяви още, че местните и регионални власти имат изключително голяма отговорност да възвърнат доверието в публичните институции. Конгресът ще предприеме всички необходими действия в тази насока, както и генералният секретар на Съвета на Европа също ще включи в календара им съответни инициативи.
За първи път на сесията участва и делегация от демократичните сили на Беларус и беше приветствана от президента на Конгреса.
В първия ден на сесията членовете на Конгреса обмениха мнения със заместник-генералния секретар на Съвета на Европа Бьорн Берге, комисаря на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О’Флахърти и на следващия ден с министъра на вътрешните работи на Люксембург Леон Глоден от името на Председателството на страната му на Комитета на министрите.
Дневният ред на сесията, която беше открита под звуците на европейския и украинския химн, включваше и дебат за агресивната война на Русия срещу Украйна и възстановяването на Украйна с участието на украинския заместник-министър на общностите и териториалното развитие Олексий Рябийкин, председателя на подкомисията на украинския парламент по административно-териториално устройство и местно самоуправление Виталий Безгин и специалния пратеник за възстановяването на Украйна Давиде Ла Сесилия (Италия). Олексий Рябийкин подробно изложи действията, които е предприела страната му и, че е необходимо партньорство свързано с консултиране, обмяна на експертен опит за защита на Украйна. Конгресът прие и декларация за реконструкция и възстановяване на Украйна.
В последващ дебат Великата херцогиня на Люксембург говори пред членовете на Конгреса относно прекратяването на сексуалното насилие в зоните на конфликти в диалог с Чекеба Хахеми, президент на асоциацията „Stand Speak Rise Up“.
Членовете на Конгреса обсъдиха и приеха проект на препоръка за увеличение на Бюджета за 2025-2026 г.. с 6,6%., с което ще бъдат предвидени повече средства за наблюдение на местни и регионални избори, за мониторинг на Европейската харта за местно самоуправление в държавите членки, развитие на дейности в областта на правата на човека и сътрудничество, както и повишаване на видимостта на Конгреса.
На следващия ден членовете на Конгреса обсъдиха и докладите за прилагането на Европейската харта за местно самоуправление в Лихтенщайн и Сан Марино. Конгресът приветства силно развитите практики на пряка демокрация на местно ниво и фактическото спазване от страна на Лихтенщайн на не ратифицираните разпоредби на Хартата. Същевременно от Конгреса препоръчаха да се премахне системата на априори бюджетен надзор на местните бюджети и да въведе на апостериорен контрол, да изясни разделението на правомощията, да институционализира механизма за консултации чрез законодателство, да обмисли ратифицирането на разпоредбите на Хартата, които се спазват на практика, да преразгледа максималния размер на разходите на кмета на столицата, и да обмисли подписването и ратифицирането на Допълнителния протокол към Европейската харта за местно самоуправление. На дебатиране бе подложено и наблюдението на местните избори в Подгорица и в Босна и Херцеговина, както и на проучвателната мисия по изборни въпроси в Румъния. По докладите бяха приети проекти на препоръки и резолюции.
След обяд делегатите обсъдиха ситуацията на местната и регионална демокрация в Грузия и чуждестранната намеса в местните и регионалните избори, с участието на председателя на Областния съвет на Унгенти Диониси Терновски, Република Молдова
В деня преди началото на сесията Бюрото на Конгреса прие проект на декларация относно уволненията на кметове в Турция, която бе разгледана и приета на спешен дебат включен в дневния ред в края на пленарната сесия.
В последния ден на сесията, но не последно място бяха обсъдени и въпросите свързани с водните ресурси под натиск, към по-добро местно и регионално управление, както и ролята на местните и регионални власти в борбата с трафика на хора, с цел трудова експлоатация.
Бездомността в малките и големи градове, насилието срещу жени в политиката и местната и регионална демокрация по света бяха сред другите теми на дебатите на сесията, както и приносът на Конгреса към Втората световна среща на върха на ООН за социално развитие, ролята на местните изборни представители в опазването на околната среда. Темите за регионалното финансово управление, ролята на местните властите в страни с три нива на местно самоуправление и ролята на региони в процеса на присъединяване към ЕС бяха разисквани в Камарата на регионите.
В рамките на сесията, делегацията се срещана и с младежкия ни делегат в Конгреса Мартин Величков. Ръководителят на делегацията Елена Балтаджиева, запозна младежкия делегат с дейността и възможностите за взаимодействие на делегацията в Конгреса. Младежкият ни делегат участва в дебата по опазване на околната среда, ролята на местните и регионални власти. Той представи новата глобална инициатива за здравословното хранене - диета на растителна основа, като инструмент за опазване околната среда за промяна в системата на хранене, насочена срещу разхищаване на храната, борбата с климатичните промени и в заключение се обърна към местните власти за подкрепа при реализиране на инициативата.
На 24 март 2025 г., преди 48 пленарна сесия в Страсбург, Конгресът подписа Меморандум за разбирателство с Украинската асоциация на обединените териториални общности (AATC) за увеличаване на сътрудничеството, както и съвместно застъпване и насърчаване на доброто демократично управление и реформите на местното самоуправление в Украйна. Меморандумът ще спомогне за насърчаване на иновациите в местните политики и инициативи и ще се подобри устойчивостта на украинските общности.
По-подробно за дебатите и основни акценти от докладите и приетите документи:
Дебат за агресивната война на Русия срещу Украйна и възстановяването на Украйна
Дебатът се проведе с участието на украинския заместник-министър на общностите и териториалното развитие Олексий Рябийкин, председателя на подкомисията на украинския парламент по административно-териториално устройство и местно самоуправление Виталий Безгин и специалния пратеник за възстановяването на Украйна Давиде Ла Сесилия, Италия. Заместник-министърът подробно изложи действията, които е предприела страната му и, че е необходимо партньорство свързано с консултиране, обмяна на експертен опит за защита на Украйна, с акцент върху децентрализираното възстановяване и реконструкция на Украйна, с ориентиран към човека, приобщаващ, прозрачен и устойчив подход за развитие на общностите и териториите на Украйна. Рябикин благодари на Конгреса за непоколебимата подкрепа в реформите на местното самоуправление и изграждането на капацитет. Той отбеляза, че опитът и институционалната подкрепа ще им помогнат да укрепят демокрацията и да развият ориентирано към хората многостепенно управление, добавяйки, че партньорствата между украинските и други европейски общини и региони ще ускорят усилията за възстановяване и реконструкция. Виталий Безгин информира присъстващите на сесията за текущата работа по актуализиране на концепцията за реформа на децентрализацията, насочена към справяне с новите предизвикателства, породени от войната и процеса на интеграция в Европейския съюз. След дебата членовете на Конгреса приеха декларация, в която се подчертава необходимостта от гарантиране на силни институции и овластени общности и граждани в Украйна, от съществено значение за устойчивото бъдеще. В нея се подчертава и значението на човешкото измерение на възстановяването, включително необходимостта от подкрепа на ветераните, засегнатото от войната население и децата, където местните и регионалните власти ще бъдат на първа линия. Специалният пратеник на Италия за възстановяването на Украйна Давиде Ла Сесилия напълно одобри текста на декларацията и информира, че тя ще се превърне в един от резултатите от Конференцията за възстановяване на Украйна през 2025 г., която ще се проведе в Рим, Италия, на 10—11 юли 2025 г..
Прекратяването на сексуалното насилие в зоните на конфликти
В първия ден на сесията Нейно Кралско Величество Великата херцогиня на Люксембург говори пред членовете на Конгреса относно прекратяването на сексуалното насилие в зоните на конфликти в диалог с Чекеба Хахеми, президент на асоциацията „Stand Speak Rise Up“. Н.К.В. Великата херцогиня на Люксембург, акцентира върху решаващата роля на асоциацията, която тя основава през 2018 г. в подкрепа на оцелели от сексуално насилие в зони на конфликт. Придружена от съветника си и съосновател Чекеба Хахеми, Великата херцогиня потвърди ангажимента си да бъдат чути гласовете на оцелелите от сексуално насилие, свързано с конфликти. Тя припомни международния форум през 2019 г. в Люксембург, където 50 оцелели смело споделят своите мъчителни преживявания. В излъченото в пленарна зала видео тя подчерта, че иска да защитава каузата, която никой не желае да защитава, призовавайки към продължаване на действията срещу изнасилвания като оръжие във войните. В дискусията си с Чекеба Хашеми тя изтъкна, че човек трудно би постигнал напредък, ако не работи с оцелелите по места, като подчерта приоритета на асоциацията да гарантира, че гласовете на жертвите на насилие ще бъдат чути.
Дебатът за местна и регионална демокрация по света
С този дебат се напомни, че принципите на местното самоуправление, определени в Европейската харта за местно самоуправление, се простират далеч отвъд границите на Европа. Независимо къде се намират, градовете на всеки континент и във всяка държава са изправени пред общи предизвикателства. Избрана за кмет на Лусака, столицата на Замбия, в Южна Африка, през 2021 г., Чиландо Читангала, подобно на европейските си колеги, е наясно, че бъдещето на нейния град зависи от ефективните общински политики и услуги. Дори ако някои сектори започват да се децентрализират, отношенията с централната власт и града остават сложни, особено когато от двете нива се изисква да споделят правомощия и отговорности в една и съща област, както се случва например с пътната инфраструктура или политиките за вода и опазване на околната среда. За съжаление, обясни тя, често има конфликти в управлението на обществените услуги и въпреки че централната власт финансира само 20% от разходите в някои сектори, намеса остава в широк мащаб. Фактът, че г-жа Читангала е от партия, която е в опозиция на управляващата партия в Замбия, допълнително усложнява отношенията между столицата и централната власт. "Това са проблеми, с които сте добре запознати и вярвам, че вашият опит, особено чрез Европейската харта за местно самоуправление, може да ни бъде много полезен за преминаването към по-голяма местна демокрация", продължи тя. Споменати бяха и инициативите на нейния град за развитие на гражданското участие и консултации, в опит да се включат жителите в по-голяма степен в изготвянето на местната политика. "Ценностите на местната демокрация са еднакви навсякъде!" Кметът на Турбат в Белуджистан (Пакистан) Балахшер Балудж вярва, че "местната демокрация е гръбнакът на ефективното управление", особено след като "на местно ниво се раждат решения на глобалните предизвикателства", каза той, обръщайки се към Конгреса. "Ние сме един от най-динамичните градове в страната и също така разчитаме на нашите млади хора, които са добре представени в нашите събрания, за да осигурим бъдещето си". "Независимо дали сме в Париж, Лусака или Турбат, всички имаме едни и същи демократични стремежи и ценностите на местната демокрация са еднакви навсякъде", заключи той, добавяйки, че Турбат търси партньорства с европейски градове и университети, не само за да предложи стажове на студенти, но и за укрепване на местното управление по европейски модел. Докато много страни по света се обръщат към местната демокрация, други драстично възпрепятстват нейния растеж: Ирина Халопица, член на Координационния съвет на демократичните сили на Беларус, която беше поканена на сесия на Конгреса за първи път, каза, че децентрализацията на местно ниво е започнала да се отдалечава. "Нямаме търпение да работим с Конгреса и да споделяме опит, така че Беларус един ден да може да подпише Хартата за местно самоуправление", каза тя, приветствайки символичния характер на участието си в дебата. След презентациите няколко младежки делегати на Конгреса говориха за важността на по-голямото включване на младите хора в местния политически живот, като посочиха, че младите хора не гласуват, ако смятат, че нищо не се променя в кметствата: кметовете също трябва да разберат, че трябва да дадат шанс на по-младите поколения, каза Ренас Карлинскис, Латвия. Кметовете на Лусака и Турбат отговориха, като посочиха младежките съвети, работещи в собствените им градове, и техните ангажименти в това отношение. Европейската харта за местно самоуправление не е само за Европа. Накрая, Хавиер Кадоре от Франция, предложи да се проведе проучване за оценка на потенциала на Хартата за насърчаване и развитие на местната демокрация по света. "Споделяме едни и същи проблеми, особено когато става въпрос за отношенията с централната власт и може би решенията, които намерихме, могат да бъдат възпроизведени другаде?", уточни той. Президентът на Конгреса Марк Кулс желае Хартата да може да бъде ратифицирана от повече от европейските градове и се надява да постигне тази цел веднага щом Комитетът на министрите одобри този ход.
Външна намеса в изборните процеси на местно и регионално ниво
Декларацията от Рейкявик от 2023 г. държавите — членки на Съвета на Европа, потвърдиха ангажимента си да провеждат избори и референдуми в съответствие с международните стандарти и да предприемат всички подходящи мерки срещу всякаква намеса в избирателните системи и процеси. В тази връзка Конгресът отдавна е убеден, че местните и регионалните избори трябва да се решават от гласоподавателите на общността, в която живеят. Въпреки това, в резултат на нарастващото им значение в изборния пейзаж, местните и регионалните избори стават все по-уязвими за външна намеса с цел изкривяване на волята на гласоподавателите и оказване на влияние върху резултата от изборите, както Конгресът отбеляза в някои държави членки. Въпреки че въздействието и успехът на подобни действия остават трудни за оценка, умножаването на случаите може допълнително да подкопае доверието на гласоподавателите в демократичните процеси. В същото време, въпреки съществуващите международни стандарти, липсата на специфична защита за местните избори ги прави уязвими. Въпреки че корупцията на местно ниво е добре документирана, външната намеса остава недостатъчно проучена и трудна за откриване и доказване, въпреки че изборите на местно ниво могат да се използват като потенциални входни точки за външни участници, търсещи политически лостове. Въпреки това, технологичният напредък и геополитическото напрежение изглежда са увеличили мащаба, сложността и естеството на подобни действия, като изкуственият интелект и недържавните участници добавят допълнителни усложнения. Всъщност външната намеса може да приеме много форми, като кампании за дезинформация, незаконно финансиране на участници в изборите и кибератаки, често навигиращи в сивата зона между намесата и влиянието. Много местни участници също използват едни и същи хибридни инструменти, което прави още по-сложно приписването на атака на конкретна група.
Справянето с тези рискове изисква всеобхватен и балансиран подход и Конгресът препоръчва да се подкрепят по-нататъшни изследвания относно външната намеса в местните и регионалните избори, изграждане на устойчивост на местните власти и укрепване на регулациите за финансиране на партии и кампании. Необходими са и внимателни подходи за защита на правата на човека, по-специално свободата на изразяване, и следва да се избягват прекалено рестриктивни закони за чуждестранно влияние, които биха могли да навредят на гражданското общество. Не на последно място, изправен пред тази многостранна тенденция, обществената осведоменост остава една от най-добрите форми на защита срещу външна намеса на всички нива на управление и Конгресът препоръчва насърчаване на открит дебат и насърчаване на образованието на гласоподавателите и кандидатите, за да се противодейства на тези заплахи.
Водните ресурси под напрежение, към по-добро местно и регионално управление
По темата членовете на Конгреса приеха доклад и проект на препоръка, в която се подчертава, че количеството и качеството на водата са от решаващо значение за това как водният ресурс може да бъде използван. Изменението на климата и урбанизацията изискват отговорно използването на водата. Сегашното потребление на вода е предимно линейно и не е устойчиво. Местните и регионалните власти са в добра позиция да прилагат устойчиво управление на водите благодарение на местните отговорности за планиране, близостта до всички потребители на вода и мрежата от заинтересовани страни, които по някакъв начин влияят на използването на водата в обществото. Устойчивото управление на водите следва да се основава на физическото движение на водата, водосборния басейн и резервоара на подземните води, тъй като водата се движи през административните и националните граници. Управлението на водите трябва да бъде ориентирано към правата на човека, като се набляга на справедливия достъп до вода, и демократично, включващо всички нива на управление и всички съответни заинтересовани страни. Устойчивото управление на водите е процес, който трябва да бъде ръководен и обслужван от хора, от които местните и регионалните политици могат да формират гръбнака на работата за бъдещето. Тази работа трябва да бъде организирана приобщаващо, за да се гарантира, че правата на човека, социалните, икономическите и екологичните изисквания се вземат предвид в процеса. Водата е уникален ресурс, без който нито едно живо същество на Земята не може да оцелее. Поради това стратегическото управление на водите от местни и регионални изборни представители е от жизненоважно значение.
Бездомността в малките и големите градове
Броят на бездомните хора се е удвоил в редица европейски страни през последните години, особено между 2010 и 2023 г. На 27 март Конгресът организира дебат по темата, който предизвика много голям интерес сред членове, всички от които бяха загрижени за нарастващите разходи за жилища и решени да търсят ефективни решения на много нива. Неотложността на проблема с бездомничеството, бе потвърдена от специалният докладчик на ООН за крайната бедност и правата на човека Оливие де Шутер, който изтъкна редица утежняващи фактори като неравенството в доходите, липсата на достатъчна индексация на заплатите, социалните придобивки в контекста на нарастващите наеми и тенденцията към индивидуализация на домакинствата. Позовавайки се на доклада на Европейския комитет относно жилищната криза, както и на доклада на ООН по темата, той осъди криминализирането на бездомничеството и произтичащите от това практики като нарушение на правата на човека. Призовавайки местните и регионалните власти да приемат стратегията "Осигуряване на жилище на първо място", която се състои в предоставяне на хората на достойно жилище, преди да се справят с други проблеми като заетост, наркомания, алкохолизъм и др., като ги призова да инвестират в изграждането на социални жилища. Йоханес М. Бьомер, заместник-управител на Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ), подчерта, че цената на последиците от бездомността по отношение на здравето и дори престъпността е много по-висока от инвестициите, необходими за осигуряване на достойно жилищно настаняване за всички. От години БРСЕ инвестира в проекти за строителство на социални жилища и си сътрудничи с редица международни и национални организации за прилагане на Европейската социална харта, която включва предотвратяване на бездомността. Призовавайки Обединеното кралство и Австрия, които все още не са се присъединили към частичното споразумение на БРСЕ, да направят това, заместник-управителят отново подчерта значението на многостепенните решения в рамките на национални стратегии със силна политическа воля, като тази на Швеция. Младежките делегати бяха особено активни по време на дебата, като събраха повече от 20 участници и насочиха вниманието към уязвимостта на младите хора и тези в уязвимо положение по отношение на жилищното настаняване, като национални малцинства, членове на ЛГБТИК+ общността и мигранти.
Положението на местната и регионална демокрация в Грузия
Конгресът призова грузинските власти да възобновят приобщаващия политически диалог на всички нива на управление и с всички заинтересовани страни, включително местните власти, опозицията и гражданското общество, за да се намали поляризацията, да се възстановят принципите на взаимозависимост и баланси, които са от съществено значение за плуралистичната демокрация, и да се регулират правата на участие на опозицията. Това е необходимо за възстановяване на условията за демократична среда преди местните избори през 2025 г. В своята резолюция и препоръка въз основа на доклад, представен от докладчиците Сесилия Далман Еек и Бернд Фьорингер на 26 март 2025 г. по време на сесията, Конгресът отбеляза със загриженост, че бързото демократично отстъпление, наблюдавано в Грузия през последните две години, все повече засяга местната демокрация в страната. Маргинализацията на опозицията и липсата на диалог с управляващите органи доведоха до фактическа липса на политически плурализъм, включително в общинските съвети, и до прекомерна концентрация на власт от управляващата партия, което накара опозицията да бойкотира всички органи за вземане на решения. Вследствие на това недостатъците и предизвикателствата, засягащи зачитането на демокрацията, принципите на правовата държава и правата на човека, доведоха до срив на общественото доверие в демократичните институции на голяма част от грузинското население, и по-специално на младите хора, и навредиха на местната демокрация, която не благоприятства провеждането на местните избори през 2025 г. в среда, основана на доверие.
Конгресът в представената декларацията, призова грузинските власти да отменят законодателството в нарушение на правата на човека, по-специално Закона за прозрачност на чуждестранното влияние, и да избягват предприемането на действия, които биха възпрепятствали незаменимата работа на гражданското общество; разследване на произволни арести и насилствени действия срещу ненасилствени протестиращи и журналисти на местно ниво, освобождаване на задържаните и гарантиране на законосъобразност и пропорционалност на санкциите за престъпления, свързани с публични демонстрации в общините; както и да отмени спорните промени в Закона за публичната служба и да реинтегрира служителите на местната публична служба, уволнени въз основа на тези разпоредби. Конгресът също така призова грузинските власти, наред с други, да отменят измененията на Избирателния кодекс, приети през декември 2024 г.; предприемане на законодателна реформа за преодоляване на установените недостатъци; и да спрат случаите на сплашване на гласоподавателите, натиск върху държавни служители, купуване на гласове и изборно насилие. Той също така призова Националната асоциация на местните власти на Грузия да гарантира, че служи като представителен орган на всички местни власти, а не само на тези, в които мнозинството от местата се държи от управляващата партия. Конгресът потвърди отново, че местните и регионалните власти са от ключово значение за поддържането и защитата на демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава не само в рамките на своите общности, но и като част от системата на взаимен контрол и баланс, която представлява гръбнакът на истинската плуралистична демокрация.
Проект на декларация за отстраняване на кметове в Турция
Декларацията е резултат от проведени съпътстващи срещи с постоянното представителство на Турция, както и с членове на делегацията на Турция от различни политически партии, за да бъдат чути всички гледни точки по този въпрос. В декларацията се изразява съжаление, че арестите и уволненията на изборни представители на опозиционните партии и замяната им с незиборни лица, както и заглушаването на несъгласните са се превърнали в нещо обичайно в Турция. Декларацията хвърля светлина върху четири ключови точки, които следва да бъдат разгледани, за да се обърнат очевидните признаци на влошаване на условията на труд на местните и регионалните изборни представители и отслабване на основните свободи: Първо, в нея се призовават турските власти да изпълнят препоръката на Конгреса относно местните избори през 2024 г. и становището на Венецианската комисия от 2020 г. относно замяната на изборни кандидати и кметове и да премахнат практиката на уволняване на кметове и назначаване на неизборни лица; В нея също така настоятелно се призовават органите да прекратят прекалено широките ограничения на свободата на събранията и изразяването на мнение, които са в ущърб на местното самоуправление; Трето, въздържане от наказателно преследване и задържане на изборни представители на опозиционни партии въз основа на широко тълкуване на престъпленията тероризъм или клевета, по-специално в изборен контекст. Не на последно място, в съответствие със съдебната практика на Европейския съд по правата на човека, се призовават националните органи да освободят настоящите задържани, включително кмета Имамоглу и по-специално члена на Конгреса Абдула Зейдан, кмет на Ван, да гарантират правото на защита и да се въздържат от широко използване на предварителното задържане, когато липсват ясни доказателства за основателно подозрение. Случаят на Имамоглу и на други уволнени кметове отразява съдебната практика на Съда по делата Демирташ и Кавала. Тъй като съдебното производство продължава, можем само да се надяваме на бързо обръщане на положението и бързи стъпки за възстановяване на условията на здравословен политически плурализъм в Турция в полза на всички.