2 април - Международен ден на детската книга

Април 2, 2025 - 08:26
 0
2 април - Международен ден на детската книга
pixabay

На 2 април светът отбелязва един от най-вълшебните празници в календара – Международния ден на детската книга. Това е ден, в който отново си припомняме силата на приказките, магията на въображението и огромната роля, която книгите играят в живота на всяко дете.


Празникът се чества от 1967 г. по инициатива на Международния съвет за детската книга (IBBY) и неслучайно съвпада с рождения ден на Ханс Кристиан Андерсен – един от най-обичаните разказвачи в световната литература. Роден на 2 април 1805 г. в Дания, Андерсен е създателят на вечни истории като „Малката русалка“, „Грозното патенце“, „Снежната кралица“, „Принцесата върху граховото зърно“ – произведения, които и днес се четат и обичат от деца и възрастни по целия свят.

Международният ден на детската книга не е просто повод да си спомним приказките от детството. Това е ден, който насочва вниманието на обществото към нуждата всяко дете да има достъп до книги, истории и културни послания, които възпитават, развиват и вдъхновяват.

Още през 1958 г. ЮНЕСКО учредява Международния Златен медал "Ханс Кристиан Андерсен", наричан още "Малката Нобелова награда". Отличието се присъжда веднъж на две години на най-изявените детски писатели и илюстратори в света. Сред носителите на приза са световноизвестни имена като Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол, както и българските творци Валери Петров и Ангел Каралийчев, който е и първият български писател, вписан в Почетния списък на Международния съвет за детската книга.

Днес, когато децата растат в свят, изпълнен с дигитални разсейвания, този празник напомня, че четенето остава безценен инструмент за развитие на мисленето, езика и емпатията.

Любопитни факти:

  • През 2024 г. домакин на Международния ден на детската книга беше Япония, която избра мотото "Cross the Sea on the Wings of Your Imagination".
  • България е сред активните участници в ежегодните инициативи на IBBY, включително с преводи на послания, изложби и срещи с писатели.
  • Според проучвания, децата, на които се чете редовно вкъщи, развиват по-добре езиковите и комуникативни умения в училище.
  • Първата детска книга в света се счита за “Orbis Sensualium Pictus” (1658) на Ян Амос Коменски – илюстрирано ръководство за света, написано за деца, на латински.
  • Във Финландия и Исландия детските книги се подаряват още при раждането на дете – като част от семейния стартов пакет, заедно с дрешки и одеяло.
  • Най-дългата приказка в света, включена в детска литература, е индийската „Панчатантра“ – древна колекция от поучителни истории, често с животни като герои. Тя е източник на много от днешните басни.