Община Тервел с 12 проекта по Плана за възстановяване и устойчивост

Саниране, енергийна ефективност и грижа за възрастни хора – Тервел с пълно покритие по ПВУ

Април 7, 2025 - 09:48
 0
Община Тервел с 12  проекта по Плана за възстановяване и устойчивост
Община Тервел кандидатства с общо 12 проекта по ПВУ. Тези всички 12 проекта бяха подготвени и внесени в периода от ноември 2022 г. до края на м.май 2023 г. За подготовката на проектите не е ползвана външна консултантска помощ. Основните ангажименти по подготовката са изпълнени под ръководството на кмета на общината от трима общински служители – Зам.Кмет, строителен техник и юрисконсулт. Оказвано е при нужда съдействие за съпътстващи дейности и от други служители на общината.
Всички проекти са одобрени за финансиране. Нямаме отхвърлени проекти. При провеждане на обществените поръчки след одобряването на проектите участва и един специалист обществени поръчки, при което основните ангажименти по изпълнение на 12–те проекта по ПВУ се разпределят между 4 -ма общински служители . Счетоводното отразяване на разходите и ангажиментите по договорите се извършва от счетоводители в Дирекция „Финанси и местни приходи“ в общината. Проектите са следните: 1. За модернизиране на системите за външно изкуствено осветление на гр.Тервел и селата Зърнево и Жегларци; 2. За реформиране на дома за стари хора- строителство, обзавеждане и оборудване; 3. За изпълнение на мерки за енергийна ефективност за сградата на общинска администрация Тервел; 4. За саниране на девет многофамилни жилищни сгради ( едната от деветте сгради е комплекс от 5 отделни сгради – 4 жилищни и една с търговски обекти). Процедурите за финансиране , по които са внесени тези 12 проекта по ПВУ са четири и се администрират от четири различни министерства, в които се работи с общо пет структури за наблюдение – СНД (управляващи органи).
Обективността изисква да се каже , че работата по ПВУ беше и е свързана с много затруднения в комуникацията със структурите за наблюдения и доклад на съответните процедури, които за дълги периоди от време, в преобладаващата си част, прекъсваха работата си с общините - бенефициенти.
Първи по хронология е проектът за улично осветление на Тервел, Жегларци и Зърнево: обществените поръчки за строителство и строителен надзор бяха възложени в оперативен порядък, без обжалване. Изпълнителят работи също коректно, проектът бе изпълнен в договорения срок. Междувременно, поради липса на авансово финансиране по процедурата, общината кандидатства за мостово финансиране и усвои кредит от Фонд ФЛАГ, за да се разплати с изпълнителя. От страна на СНД, което за този проект е в Министерство на енергетиката, на общината бе изплатена сумата за междинно плащане. Сумата послужи за частично погасяване на кредита към Фонд ФЛАГ. Внесено е и искане за окончателно плащане, което е в процес на разглеждане. След неговото одобряване, следва да се погаси изцяло дълга на общината за мостовото финансиране. По данни от направено обследване три месеца след приключване на проекта, системата в своята цялост реализира 77 % икономия на енергия на годишна база при максимално ниво на осветеност;
Следващият по хронология проект е този за реформиране на дома за стари хора. По проекта има три основни дейности – строителство, обзавеждане и оборудване. Трите обществени поръчки приключиха без особености, т.е. без обжалване. Строителството се изпълнява. Изплатена на общината е сума за първи междинен отчет за изпълненото строителство, внесен е втори отчет с искане за плащане. Обзавеждането и оборудването са планирани за изпълнение на по-късен етап, за да не препятстват строителството. СНД работи ритмично, комуникацията с общината е регулярна. Органът за управление е в Министерство на труда и социалната политика. Към момента не се налага ползване на кредит, възможно е да възникне нужда от малка сума , необходима за окончателни плащания към изпълнителите;
Третият по ред на внасяне проект е за мерки за енергийна ефективност в сградата на Общинска администрация Тервел (без фотоволтаиците на покрива, които се финансират по друг проект и друга програма - ПРСР). Тук приключи своевременно обществена поръчка за проектиране, изготвен бе технически проект, съгласуван бе с контролните органи, издаден е комплексен доклад от строителен надзор и следва издаване на разрешение за строеж. Междувременно, през втората половина на месец март , бе обявена и е в процес на провеждане , обществена поръчка за избор на строител. СНД работи ритмично, общината вече има одобрено искане за плащане за проектирането и за предварително извършените и заплатени обследвания на сградата. След избор на строител, следва да започне изпълнението на мерките (дограма, вътрешна топлоизолация на стени, таван и под, нов котел и радиатори, енергоспестяващо осветление, отделяне с дограма на стълбищните клетки на сградата, направа на пожароизвестителна инсталация.) Министерство на регионалното развитие и благоустройството е СНД за този проект. По този проект общината дължи задължително съфинансиране в размер на 5,45 % от бюджета на проекта. Съфинансирането съответства на дела на площта на домашен социален патронаж в общата разгъната застроена площ на сградата. Домашните патронажи са недопустими за финансиране по тази програма, респ. този разход следва да се поеме от общинския бюджет.
САНИРАНЕ НА ЖИЛИЩНИ СГРАДИ
Деветте следващи по ред проекти са за многофамилни жилищни сгради в гр.Тервел. СНД е МРРБ, чрез своята дирекция „Жилищна политика“. Какво се случва с всеки един от тези проекти ? По времето на последното служебно правителство бяха подписани договори за финансиране за блоковете на сдруженията „Теменуга“ и „Калина“. Избрани са с обществена поръчка проектантски екипи. Проектът на блок ‚Теменуга“ е готов, издаден му е комплексен доклад, следва издаване на разрешение за строеж. На 4 април приключи процедурата за избор на изпълнител на строителството. Реалистично е да считаме, че през летните месеци на тази година ще бъдат изпълнени строителните работи на блок „Теменуга“. Към края на работата си е и проектантския екип, който изготвя проектът за блок “Калина“ . Блоковете на комплекс „Българка“ и „Н.Вапцаров 5“ останаха сред сградите, за които трябваше да се изчака назначаването на редовно правителство, а след това и на нов зам. министър с ресор „Саниране“ в МРРБ, който следва да подпише договорите за финансиране между МРРБ и Общината. Този пост зае г-жа Дора Янкова. Към момента процеса на подписване на договорите с общините тече поетапно , като все още за К-с „Българка“ и „Н.Вапцаров 5“ общината не е поканена да подпише подготвен от МРРБ договор. Въпреки всичко , общината избра с обществена поръчка проектантските екипи за двете сгради и подписа с тях договори. Изчаква се МРРБ да подпише двата договора за финансиране, за да приключи проектирането и да се премине към избор на строител.
Блоковете „Зорница“, „Металик“, „Зора“, „Пролет“ и „Съгласие“ са одобрени за финансиране, включени в резервен списък на МРРБ. За сградите в този резервен списък, съгласно информацията, изнесена при гласуването на Закона за държавния бюджет на РБ за 2025 г. и потвърдена чрез публични изявления на съответните министри ( на МРРБ и на МЕ) и зам.министър с ресор „Саниране“ г-жа Дора Янкова, се предвижда дейностите за санирането им да бъдат финансирани чрез национална програма (подобна на тази, с която работихме през 2015/2016 г. за санирането на големите блокове) , с ресурс на Българската банка за развитие, осигурен от националния бюджет в периода 2025-2029 г. С оглед на постигане на готовност, която да позволи навременни действия на Община Тервел за изпълнение на тези резервни сгради, общината пристъпи към обявяване на обществени поръчки на инженеринг за всяка от резервните сгради. Вече са обявени обществени поръчки за блоковете „Пролет“, „Зора“ и „Съгласие“ . В периода 7-11 април се подготвят за обявяване поръчки за избор на изпълнител на сградите на сдруженията „Зорница“ и „Металик“. Все още нямаме одобрени плащания по внесените отчети и искания за блок „Теменуга“, за който вече е приключена дейността проектиране и има разходо-оправдателен документ за плащане.
Всички жилищни сгради в Община Тервел , които ще бъдат финансирани, са със 100 % финансиране от програма (ПВУ или ББР). От нашата община няма сгради, които са кандидатствали по втория етап на процедурата, който е с 20 % самоучастие на собствениците.
Източник: Община Тервел