8 април - Международен ден на ромите

Международният ден на ромите се чества всяка година на 8 април и е посветен на историята, културата и правата на ромската общност по целия свят. Инициативата стартира официално през 1992 г. по предложение на международната организация „Романо юнион“, но нейните корени водят още по-назад – до 1971 година.
През април 1971 г. в Лондон се провежда първият Световен ромски конгрес, събрал представители на ромите от всички континенти, с подкрепата на правителството на Индия. Това събитие поставя основите на организираното световно ромско движение, което си поставя за цел утвърждаването на ромската културна идентичност, равенство и видимост на световната сцена.
По време на конгреса са приети официалното ромско знаме – сини и зелени цветове, символизиращи небе и земя, както и червено колело, което напомня за номадския произход на общността. Също тогава е избран и ромският химн – „Джелем, Джелем“, песен за страданията и надеждата, преминали през поколения.
Интересни факти за ромите
Ромите са една от най-старите и най-разпространени етнически общности в света, с богата история, уникална култура и дълбоки корени. Ето някои малко известни, но любопитни факти за тях:
1. Индийски произход
Ромите произхождат от Северозападна Индия и по-точно от района на днешен Раджастан и Пенджаб. Лингвистични и генетични изследвания сочат, че те са напуснали Индия около X век и постепенно са се разселили из Азия, Близкия изток и Европа.
2. Езикът романи
Ромският език, наричан романи, принадлежи към индоевропейското езиково семейство и има сходства със санскрит. Съществуват много диалекти, в зависимост от страната, в която живеят ромите. Въпреки това езикът е основен носител на културната им идентичност.
3. Разпространение по целия свят
Днес ромите живеят в над 100 държави на пет континента. Те са една от най-големите етнически групи без собствена национална държава. Най-големите общности се намират в Европа, особено в Източна и Централна част на континента.
4. Национални символи
През 1971 г. на първия Световен ромски конгрес в Лондон, ромите приемат свое знаме – синьо и зелено, с червено колело в центъра – символ на движението и индийските им корени. Също така е избран химнът „Джелем, Джелем“, който разказва за трудностите, скитанията и надеждата на ромския народ.
5. Музика и култура
Ромите са известни със своя музикален талант и огромен принос към световната музикална сцена. Те са вдъхновили цели жанрове – като фламенко в Испания, унгарска циганска музика, балкански духови оркестри и джипси джаз. Известни личности с ромски произход са музикантът Джанго Рейнхард, певицата Есма Реджепова и дори Чарли Чаплин, за когото се твърди, че има ромски корени.
6. Историческо преследване
Ромите са били обект на преследване през вековете – от робство и дискриминация в Средновековието до масови убийства по време на Холокоста. Смята се, че над 500 000 роми са били избити в нацистките концентрационни лагери – трагедия, която дълго време остава в сянка.