11 април - Световен ден за борба с болестта на Паркинсон и шизофренията

Април 11, 2025 - 09:35
 0
11 април - Световен ден за борба с болестта на Паркинсон и шизофренията
pixabay

На 11 април отбелязваме Световния ден за информираност и подкрепа на хората, живеещи с шизофрения и болестта на Паркинсон – две сериозни диагнози, които променят живота не само на пациентите, но и на техните близки


Шизофренията е психично разстройство, което засяга възприятията и поведението на човека. За разлика от популярните заблуди, това не е раздвоение на личността, а хронично състояние, което може да затрудни ежедневното функциониране.

Независимо от културната или социална среда, процентът на хората, страдащи от шизофрения, остава сходен по целия свят. Във всеки даден момент около 0.4% от населението проявява активни симптоми – числа, които на фона на световното население означават милиони засегнати.

Най-голямото предизвикателство обаче не винаги е в самите симптоми, а в начина, по който обществото реагира на тях – често с неразбиране и стигма. А всъщност именно емпатията и навременното лечение могат да променят живота на един човек напълно.

Също на 11 април се отбелязва и Световният ден за борба с болестта на Паркинсон – по повод рождения ден на английския лекар Джеймс Паркинсон, който през 1817 г. пръв описва симптомите на заболяването.

Паркинсоновата болест засяга нервната система и е резултат от намаленото производство на допамин – важен химичен посредник, който контролира движението. Последиците са постепенни, но прогресиращи – от лек тремор и скованост до затруднена походка, реч и координация.

Над 6 милиона души в световен мащаб живеят с това състояние, а в България те са около 20 000. За част от пациентите съвременната медицина вече предлага и напреднали терапии, които подобряват качеството им на живот.

През 1980 г. холандски градинар, сам болен от Паркинсон, създава специален сорт лале с червена и бяла окраска. Кръщава го „Паркинсон“. С годините то се превръща в международен символ на болестта – знак за устойчивост, крехкост и красота, въпреки изпитанията.

През 2005 г., на конференция в Люксембург, червеното лале е официално обявено за символ на хората, борещи се с Паркинсоновата болест.