19 април - Ден на велосипеда

Днес, 19 април, отбелязваме Деня на велосипеда – необичаен, но смислен празник, който съчетава в себе си научна история, лична експериментална смелост и глобален символ на устойчив начин на живот. Датата носи едновременно памет за любопитен научен експеримент и призив за избор на екологичен транспорт.
На 19 април 1943 г. швейцарският химик Алберт Хофман преднамерено приема 250 микрограма от синтезирания от самия него ЛСД (диетиламид на лизергиновата киселина) – субстанция, която три дни по-рано неволно е попаднала в организма му. Усещайки ефекта на веществото, Хофман напуска лабораторията си и потегля с велосипед към дома си, за да се прибере. Именно това велосипедно пътуване под въздействието на ЛСД остава в историята и дава името на празника – "Bicycle Day".
Хофман по-късно описва преживяното подробно в книгата си „LSD: Моето трудно дете“, превръщайки се в една от знаковите фигури, изследващи границите на съзнанието и възприятието.
През 1985 г. професор Томас Робъртс от Университета в Северен Илинойс, САЩ, обявява 19 април за Ден на велосипеда, вдъхновен от историята на Хофман. Започнало с домашен купон, събитието постепенно придобива популярност и започва да се чества ежегодно по света – с колоездачни шествия, лекции и кампании за алтернативна мобилност.
Освен че стои в основата на една необичайна научна дата, велосипедът е и един от най-широко използваните транспортни средства в света. С повече от 1 милиард велосипеда по улиците на планетата, това средство за придвижване е не само достъпно, но и екологично, здравословно и икономично.
-
Първият велосипед е създаден в началото на XIX век, без педали – т.нар. „дрезина“.
-
В Копенхаген и Амстердам над 50% от хората ежедневно използват колело.
-
Велосипедът изразява свобода и еманципация – особено в края на XIX век сред жените.
-
Карането му е доказано полезно за физическото и психическото здраве.