24 април - Световен ден за защита на лабораторните животни

Април 24, 2025 - 08:44
 0
24 април - Световен ден за защита на лабораторните животни
pixabay

На 24 април светът отбелязва Световния ден за защита на лабораторните животни – дата, посветена на повишаването на информираността за съдбата на милионите животни, използвани в научни изследвания, тестове и медицински експерименти. Денят се чества от 1979 г. по инициатива на британската организация National Anti-Vivisection Society (NAVS) и постепенно прераства в Международна седмица за защита на лабораторните животни (20–26 април).


Целта е да се привлече вниманието към етичните и научни аспекти на експериментите върху животни, като се насърчава използването на съвременни алтернативни методи.

Според международни данни, над 100 милиона животни ежегодно се използват в лабораторни условия. Само в рамките на Европейския съюз тази бройка достига около 10 милиона. Мишки, зайци, плъхове, морски свинчета и кучета са сред най-често използваните видове. Животните често са подлагани на токсични вещества, хирургични манипулации, инжектиране на вируси и други интервенции, които водят до страдание и в повечето случаи – до смърт.

Един от най-противоречивите методи е вивисекцията – извършване на експерименти върху живи животни, често без упойка. Макар и все по-рядко използван, този метод все още присъства в определени видове изследвания. Защитниците на животните го определят като една от най-сериозните форми на насилие, оправдавана с името на науката.

Съвременната наука предлага алтернативи, които са едновременно хуманни и ефективни – 3D тъкани, компютърни модели, „органи върху чип“ и ин витро методи. Те не само намаляват нуждата от животни в лабораториите, но и често дават по-прецизни и приложими резултати за човешката медицина.

Отбелязването на 24 април е не просто жест на съпричастност, а призив към научната общност, институциите и потребителите да насърчават етичната наука. Денят ни напомня, че напредъкът не трябва да е за сметка на страданието и че истинският хуманизъм започва с отношението ни към най-беззащитните.