Изтегляне провали до 50% от оцелелите рапични посеви

Фермери от страната обсъдиха на семинар край Балчик състоянието на есенниците и предстоящата пролетна кампания

Изтегляне провали до 50% от оцелелите рапични посеви

Изключително неблагоприятна се оказва настоящата селскостопанска година за рапицата като култура, сподели пред AGRO.BG земеделският производител Кирил Жендов. Още през есента посевите не можаха да поникнат дружно поради сушата, след това не можаха да се вкоренят. Последва тежка и дълга зима, която повлия върху оцеляването и развитието на растенията. Сега през пролетта последва друг проблем - получи се изтегляне при оцелелите посеви. Това явление не можахме да предотвратим, не можахме да влезем да валираме, каза още Кирил Жендов. Така рапицата беше отскубната от почвата и изсъхна. Според фермера това се случва за първи път за последните 12 години и се оказва основната причина рапицата да пропадне през настоящия селскостопански сезон. От засетите в стопанството му в община Крушари 2700 дка с рапица са оцелели едва 500 дка. Подобна е картината и при други производители.


 

Като проблем на отделни места в страната се очертава изтеглянето на рапицата заради по-слабо развитата коренова система, обобщи Иван Костадинов, продуктов мениджър във фирма Пионер. В отделни стопанства се наблюдава изтегляне от 15 до 50% на растенията след стопяването на снежната покривка. По думите му рапицата е култура с много добра регенеративна способност и дори при по-малък брой растения на кв.м, страничните разклонения могат да компенсират редкия посев.

 

Сбъдна се прогнозата, дадена още през октомври и ноември миналата година от земеделски производители от Добричка област, за пропадане на 95% от посевите с рапица. През есента в региона бяха заложени общо 328 хиляди дка от маслодайната култура. Засиленият интерес към рапицата през последните няколко години доведе до десетократно увеличение на площите в Добруджа. Поради спецификите в отглеждането й редица компании изготвиха растителнозащитни програми в помощ на фермерите, а семенарските къщи селектираха все по-атрактивни хибриди. Според Иван Костадинов, в момента рапицата започва образуването на бутон и съвсем скоро образуването на стъбло. Тогава ще се отчете много по-добре броят на разклоненията и по-точно ще се прогнозира потенциалният добив от полетата с оцелели растения.